Sme tu pre Vás : Klientske centrum Gallayova 11, BA.
  Kontakt : 0800 11 12 33

Čo je tkanivo pupočníka

Tkanivo pupočníkaTkanivo pupočníka je želatínová hmota, ktorá obaľuje tepny a žily v pupočnej šnúre. Nazýva sa aj Whartonov gél.  Obsahuje kmeňové bunky s unikátnymi vlastnosťami, ktoré pochádzajú z obdobia ranného vývoja dieťaťa. Najdôležitejšie z nich sú mezenchymálne kmeňové bunky. Tie sa nachádzajú aj v pupočníkovej krvi i keď vo výrazne menšom množstve ako v tkanive pupočníka.

Mezenchymálne kmeňové bunky z tkaniva pupočníka sú schopné premieňať sa na špecializované bunky alebo tkanivá v ľudskom organizme ako napr. kosti, chrupavka, šľachy, svaly, nervy, hladké svalstvo, srdcové tkanivá, koža či pečeňové bunky. Preto prioritne predstavujú alternatívu pre bunkovú terapiu pri regenerácií poškodených tkanív organizmu. Takéto postupy sa nazývajú regeneratívna medicína.

Použitie mezenchymálnych kmeňových buniek z tkaniva pupočníka nie je len vedeckou víziou. Dnes sa už overuje ich účinnosť pri liečbe v klinických štúdiách u pacientov trpiacich na zlyhanie pečene, diabetes, sklerózu multiplex, poškodenia srdcového svalu, myelodysplastický syndróm a iné. Výsledky týchto štúdií doteraz preukázali, že použitie mezenchymálnych buniek z tkaniva pupočníka je prakticky možné a pre pacientov je bezpečné.

Kmeňové bunky z tkaniva pupočníka sa takisto môžu použiť ako podpora pri štandardnej transplantácii krvotvorných kmeňových buniek s cieľom zlepšiť výsledky liečby. Imunosupresívne a imunomodulačné schopnosti mezenchymálnych kmeňových buniek vedia pomôcť pri chronických zápalových a autoimunitných procesoch.
 
 
Súčasné využitie kmeňových buniek
 
 

Zaujali sme Vás a chcete sa dozvedieť viac? Kontaktujte nás bezplatne na 0800 11 12 33.
Nezáväzná online registrácia tu.