sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Bývalého profesionálneho futbalistu zlomila cievna mozgová príhoda. Následky zmiernila liečba pupočníkovou krvou

Hoci si to často nepripúšťame, naše zdravie je nesmierne krehké. Jediná sekunda stačí na to, aby sa zmenil život nielen nám, ale celej našej rodine. Svoje o tom vie aj Dominik .

Dominik s rodinou prežil krásnu dovolenku. Keď sa vracali domov, stalo sa to, s čím nikto nepočítal. „Bol 1. júl 2017 a manžel so synom a našim psom sa viezli domov autom. Ja a dcérka sme leteli“, začína rozprávanie Dominikova manželka Annette. Po pristáti Annette zazvonil telefón. „Na synov telefonát nezabudnem do konca života“, rozpráva ďalej. Syn jej totiž oznámil, že stoja na benzínovej pumpe a myslí si, že otec dostal mozgovú príhodu.

Všetci boli v šoku. Bývalý profesionálny futbalista bol vo veku 57 rokov silný a zdravý chlap. Preventívne prehliadky absolvoval pravidelne. Nikto z rodiny nerozumel tomu, čo sa stalo. Zo začiatku odpoveď nepoznali ani lekári. Dominikovu cievnu mozgovú príhodu označili ako „kryptogénnu“ (bez zjavnej príčiny). Neskôr sa rodina dozvedela, že mŕtvicu spôsobila vrodená srdcová chyba, pri ktorej sa otvor v septe medzi predsieňami srdca neuzatvorí.

Dominikova pravá časť tela zostala po cievnej mozgovej príhode ochrnutá. Objavila sa u neho tiež silná apraxia reči (neschopnosť správne a dôsledne vysloviť to, na čo človek myslí). Muž bol však rozhodnutý bojovať. Vďaka silnému odhodlaniu, manželkinej podpore, dobrej fyzickej kondícii pred mŕtvicou a intenzívnemu terapeutickému programu sa opäť naučil chodiť. Čakali ho však ďalšie výzvy ako zlepšenie reči a opätovné používanie pravej ruky.

Šesť mesiacov po mozgovej príhode dostal Dominik prvý záchvat, ktorý sa v priebehu nasledujúceho roku zopakoval viac ako 100 krát. Zhoršili sa mu tiež bolesti, ktoré sa u neho po cievnej príhode objavili a Dominik ich mnohokrát označil za neznesiteľné. On i jeho najbližší opäť prežívali strach a frustráciu, pokroky v liečbe sa spomalili.

Lekári Dominikovi navrhli sériu chirurgických zákrokov, ktoré mali záchvaty zastaviť. Rodina sa však obávala, pretože zákroky, ktoré musel Dominik podstúpiť boli invazívne a náročné.  Nádej priniesla Dominikovi webstránka, ktorú náhodou našiel raz v noci. Informácie o liečbe následkov ischemickej cievnej mozgovej príhody pupočníkovou krvou čítal s obrovským záujmom a nadšením.

Na druhý deň, teda viac ako 2 roky po prekonaní mozgovej cievnej príhody, poslal Dominik na kliniku email. Z kliniky sa mu ozvali a vysvetlili priebeh liečby, zodpovedali otázky a navrholi Dominikovi, aby  túto liečbu konzultoval aj so svojím ošetrujúcim lekárom.  

Odporučili mu tiež, aby si prečítal publikované výsledky klinických štúdií, ktoré boli robené na Dukeovej a Standfordskej Univerzite. Tie uvádzali, že výsledky výskumu, ktoré sa zaoberali využitím pupočníkovej krvi pri liečbe dôsledkov cievnej mozgovej príhody a detskej mozgovej obrny sú veľmi uspokojivé, hoci prebiehajú iba krátko. Pacientom, ktorým bola podaná infúzia pupočníkovej krvi, sa zlepšili motorické funkcie aj schopnosť hovoriť.

Manželia sa rozhodli, že Dominik terapiu absolvuje. V októbri 2019 sa v Mníchove stretli s lekárom prvýkrát osobne. O dva dni neskôr podstúpil Dominik potrebné vyšetrenia a nasledujúcich 48 hodín strávil na klinike, kde dostával infúzie pupočníkovej krvi.

Šesť mesiacov po absolvovaní liečby považuje Dominik svoje rozhodnutie za správne. Jeho bolesti sa zmiernili a stali sa znesiteľnými. Záchvaty prestali a zlepšili sa tiež jeho komunikačné schopnosti.

Nemenej dôležité je, že Dominik sa začal opäť tešiť zo života. Terapia pupočníkovou krvou zlepšila kvalitu každého dňa a vrátila mu chuť sa smiať. „Môj manžel v Nemecku ožil“ dopĺňa šťastná Annette. A my len dodáme, že tento pár je dôkazom toho, že láska, odhodlanosť a pokroky v medicíne dokážu robiť zázraky a prekonať i nemožné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *