Sme tu pre Vás : Klientske centrum Gallayova 11, BA.
  Kontakt : 0800 11 12 33

Klinické štúdie – liečba pupočníkovou krvou a tkanivom

Stovky klinických štúdií prebiehajúcich vo svete overujú účinnosť pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty pri rôznych medicínskych diagnózach.

Klinické štúdie kmeňových buniek vo svete
Pupočníková krv

 1. Získané neurologické choroby (DMO, traumatické poškodenie mozgu, hypoxicko-ischemická encefalopatia, hydrocephalus, cievna mozgová príhoda)
 2. Autizmus
 3. Neurodegeneratívne ochorenia (Alzhaimer, Parkinsonova choroba, amyotrofická laterálna skleróza)
 4. Získaná strata sluchu
 5. Traumatické poškodenie miechy
 6. Vrodené srdcové chyby (hypoplastický syndróm ľavej komory, poruchy chlopní)
 7. Počiatočný diabetes typu 1, diabetes typu 2
 8. Crohnova choroba
 9. Reumatoidná artritída
Tkanivo pupočníka

 1. Neurodegeneratívne ochorenia (Alzhaimer, amyotrofická laterálna skleróza, Parkinsonova choroba)
 2. Autizmus
 3. Traumatické poškodenia miechy
 4. Autoimunitné ochorenia (systémový lupus erythematosus, polyartritída, skleróza multiplex)
 5. Bronchopulmonárna dysplázia
 6. Kardiomyopatia, infarkt myokardu
 7. Cirhóza
 8. Akútne poškodenie obličiek
 9. Ochorenie štepu voči hostiteľovi
 10. Ochorenia močového mechúra ( inkontinencia, neurogénny mechúr)
 11. Poranenia kolena
 12. Zlomeniny kostí (pseudoartróza)


Tkanivo placenty

 1. Cievna mozgová príhoda, Alzhaimerova choroba
 2. Poranenia oka, transplantácia rohovky
 3. Poranenia miechy
 4. Pľúcna fibróza
 5. Ischemická choroba srdca, zlyhanie srdca, chlopňové tkanivové ižinierstvo
 6. Cystická fibróza
 7. Vrodené metabolické ochorenia
 8. Cirhóza pečene
 9. Chronické zápalové ochorenie čriev
 10. Popáleniny, atonické vredy, transplantácie kože
 11. Svalová dystrofia
 12. Degeneratívne ochorenia kĺbov
 13. Chronické arteriopatie
 14. Ochorenia kostí; patologické fraktúry


Prehľad klinických štúdii s využitím pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty.

Klinické štúdie overujúce využitie pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka či placenty

S cieľom overiť bezpečnosť a účinnosť novej liečby sa vo svete vykonávajú dlhodobo monitorované klinické štúdie, ktoré podliehajú prísnym pravidlám a kontrolám počas celej doby trvania. Vďaka klinickým štúdiám sa otvárajú nové možnosti liečby. Prvé štúdie s použitím kmeňových buniek z tkanív pri neurologických poruchách sa objavili v roku 2004, odvtedy sa potvrdila bezpečnosť a uskutočniteľnosť ich podania. V súčasnosti prebieha vo svete, najmä v USA, Kórei, Číne a Indii vyše 600 klinických štúdií. Sú zamerané na diagnózy:

 • hematoonkologické (napr. expandované bunky z tkaniva, nižší výskyt choroby štep verzus hostiteľ, závažná aplastická anémia, rôzne typy lymfómov a onkologických ochorení),
 • vrodené detské ochorenia (metabolický a imunitný systém),
 • neurologické (u predčasne narodených detí, deti so všeobecným oneskoreným vývojom, pri hypoxicko-ischemickej encefalopatii, detskej mozgovej obrne, získanom poškodení mozgu, poškodení mozgu u detí narodených v termíne, mŕtvici, autizme, pri poruchách autistického spektra a iných.)
 • kardiologické (hypoplastický syndróm ľavej komory),
 • získaná strata sluchu, popáleniny.

V pupočníkovej krvi sa nachádzajú najmä hematopoetické (krvotvorné) a mezenchymálne kmeňové bunky. Do miesta poškodenia sú, po intravenóznom podaní, priťahované zápalovými faktormi produkovanými v poškodenom tkanive. Následne sú schopné regenerovať poškodené nervové tkanivo najmä vďaka svojim dvom vlastnostiam – diferenciácii a imunomodulácii.
Regenerácia mozgu pomocou kmeňových buniekKým ich schopnosť diferenciácie umožňuje nahradiť poškodené tkanivo, imunomodulačnými schopnosťami znižujú zápalové procesy prítomné pri mnohých ochoreniach, ako aj pri hypoxických a ischemických poškodeniach mozgu, ako sú detská mozgová obrna, hypoxicko-ischemická encefalopatia, ale aj autizmus a tým dochádza k regenerácii mozgu.

V tkanive pupočníka sa nachádza veľké množstvo mezenchymálnych kmeňových buniek, ktoré sú schopné ovplyvňovať imunitné procesy v tele a meniť sa na rôzne typy špecializovaných buniek ľudského organizmu a ich význam je predovšetkým v regenerácii tkanív. Klinické štúdie s týmito bunkami prebiehajú v oblasti podpornej liečby po transplantáciách krvotvorných kmeňových buniek, kde sa ukazuje ich význam pri predchádzaní choroby štep verzus hostiteľ a lepšiemu a rýchlejšiemu prijatiu buniek organizmom. Štúdie prebiehajú aj v oblasti imunomodulácie pri chronických zápalových ochoreniach a autoimunitných ochoreniach a tiež pri regenerácii poškodených tkanív (pečeň, pankreas, koža, kosti, srdce, chrupavky a iné).

Tkanivo placenty je významný zdroj mezenchymálnych kmeňových buniek a tzv. endoteliálnych progenitorov, ktoré podporujú tvorbu nových krvných ciev. Výhoda buniek získaných z placenty je, že vďaka ich imunologickej naivite sú oveľa lepšie tolerované v organizme príjemcu. Na stránke, ktorá ponúka prehľad klinických štúdií vo svete sú uverejnené aj štúdie v oblasti imunomodulácie, kde sa skúma vplyv týchto buniek pri chronických zápalových ochoreniach, napr. pri Crohnovej chorobe a ankylóznej spondylitíde a tiež pri regenerácii poškodených tkanív ako je idiopatická pľúcna fibróza, ischemická mozgová príhoda, hemoragická cystitída, pľúcna sarkoidóza, či metabolické ochorenia.

Aktuálny prehľad o prebiehajúcich klinických štúdiách poskytuje stránka www.clinicaltrials.gov.

Zaujali sme Vás a chcete sa dozvedieť viac? Kontaktujte nás bezplatne na 0800 11 12 33.
Nezáväzná online registrácia tu.