sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Whartonov gél z pupočníka pri oprave rázštepu pery a podnebia

Whartonov gél z pupočníka pri oprave rázštepu pery a podnebia

Rázštep pery a podnebia patrí medzi najbežnejšie vrodené chyby. Medzi štvrtým a deviatym týždňom tehotenstva rastú tkanivá z každej strany hlavy smerom k stredu a spájajú sa, aby vytvorili tvár. Ak sa tkanivá, ktoré tvoria hornú peru alebo podnebie, úplne nespojili počas vnútromaternicového vývoja, dieťa sa môže narodiť s rozštiepenou perou alebo podnebím. V súčasnosti je rázštep väčšinou  diagnostikovaný počas bežných ultrazvukových kontrol okolo 24. týždňa tehotenstva.  To umožňuje rodičom a lekárom pripraviť sa na nápravu rozštiepenia po narodení.

Existuje množstvo chirurgických postupov pri úprave rázštepov. Ich voľba závisí od typu rázštepu a iných súvisiacich zdravotných problémov. Ak sa rozštiepenie rozširuje do alveolárneho chrbta, ktorý poskytuje štrukturálnu podporu pre strednú časť tváre a drží zubné jamky, potom je nevyhnutné rozštiepenie vyplniť kostným štepom. Chirurgovia tradične opravovali takto rozštiepené podnebia kostným štepom z lícneho hrebeňa panvy. Tento chirurgický zákrok predstavuje pre dieťa ďalšie nepohodlie a riziká.

Vedci na Texaskej univerzite vyvinuli prístup, ktorý používa tkanivo pupočnej šnúry ako kostný štep pri operácii alveolárneho rozštiepeného podnebia. Pupočná šnúra je vláknitá štruktúra vyplnená želatínovým tkanivom, ktoré obsahuje mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré podporujú rast kosti a môžu sa vyvinúť do kostných buniek – osteoblastov. Z tohto dôvodu sa tkanivo pupočnej šnúry nazýva Whartonov gél. Kolagénové vlákna z Whartonovho gélu majú štrukturálne vlastnosti, ktoré umožňujú vyplniť medzeru, ktorá musí byť premostená pri náprave alveolárneho rozštiepeného podnebia. To je výrazná výhoda oproti využitiu detskej kostnej drene, ktorá je tekutinou, nemá štrukturálne vlastnosti a nemôže premostiť medzeru bez kostry.

Ak sa pri operácii rázštepu plánuje použiť Whartonov gél z pupočnej šnúry, rodičia sa môžu vopred rozhodnúť pre odberuchovanie tkaniva pupočníka pri pôrode dieťaťa.

Na rozdiel od techník spracovania, ktoré izolujú kmeňové bunky v pupočnej šnúre cez enzymatické štiepenie kolagénovej matrice, na Texaskej univerzite sa snažia zachovať štruktúru kolagénovej matrice, ktorá je bohatá na glykosaminoglykán a kyselinu hyalurónovú. Vyvinuli jedinečné zariadenie, ktoré selektívne odstraňuje pupočníkové krvné cievy a amnionový obal, takže Whartonov gél je izolovaný. Cieľom je pripraviť tkanivový výrobok obsahujúci iba mezenchymálne kmeňové bunky, a nie epiteliálne kmeňové bunky, ktoré sa nachádzajú v obale krvných ciev alebo vonkajšom obale pupočnej šnúry. To má za následok životaschopnosť 70 % buniek a matrica si zachováva pôvodné štrukturálne vlastnosti, ktoré ju robia vynikajúcim štepom pre nápravu tkaniva.

Na nápravu alveolárneho rozštiepeného podnebia postačuje Whartonov gél, ktorý sa dá získať z jedinej pupočnej šnúry. Na Texaskej univerzite vykonali viacero predklinických štúdií, ktoré dokazujú, že tento prístup vylepšuje liečbu rozštiepeného podnebia u zvierat. Tie sa opakujú u väčších zvierat predtým, ako sa tento prístup začne využívať pri liečbe deti s rozštiepenou perou alebo podnebím. Očakáva sa, že klinické testy by sa mali začať v priebehu nasledujúcich 12-18 mesiacov.

Spracované na základe: parentsguidecordblood.org

Jeden koment
  1. Dobrý deň, ďakujeme za Vašu informáciu. V Banskej Bystrici je možné odoberať tkanivo pupočníka približne od začiatku roka 2013. Pravdepodobne preto Váš synček v tom čase nemohol mať odobrané tkanivo pupočníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

/* Pôvodné */