sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Program bezplatných súrodeneckých odberov

Od roku 2004 ponúkame Program bezplatných súrodeneckých odberov pupočníkovej krvi. Program je určený rodinám, ktorých dieťa má diagnostikované ochorenie liečiteľné transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek a matka očakáva narodenie ďalšieho dieťaťa. Pri pôrode sa odoberie pupočníková krv, ktorá je určená pre chorého súrodenca. Okrem pupočníkovej krvi sa odoberie aj tkanivo pupočníka a placenta. Odber, spracovanie, vyšetrenie, zamrazenie a skladovanie pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty sú pre rodinu bezplatné.

Macko - Program bezplatných indikovaných odberov

Odber pupočníkovej krvi pre súrodenca

Súrodenecké odbery pupočníkovej krvi sa vykonávajú vo všetkých pôrodniciach na Slovensku, v ktorých Cord Blood Center odbery realizuje. 

Ak má vaše dieťa ochorenie, ktoré je liečiteľné transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek, a čakáte ďalšie dieťatko, kontaktujte nás pomocou formulára nižšie alebo prostredníctvom bezplatnej infolinky 0800 11 12 33.

Liečba súrodeneckou pupočníkovou krvou

Liečba krvotvornými kmeňovými bunkami od súrodenca dosahuje lepšie výsledky ako liečba bunkami od nepríbuzného darcu. HLA identický súrodenec sa považuje za najvhodnejšieho darcu krvotvorných buniek.

Odbery pupočníkovej krvi pre súrodenca sa robia najmä pri ochoreniach ako leukémia, aplastická anémia, nádorové ochorenia a závažné poruchy imunity.

Súrodenecká pupočníková krv použitá na Slovensku

V roku 1999 použili súrodeneckú pupočníkovú krv lekári pri liečbe dieťaťa s chronickou myeloidnou leukémiou. Z Lucky, ktorá mala v čase transplantácie sedem rokov, je dnes už dospelá žena.

Doteraz bola pupočníková krv pre súrodencov na Slovensku použitá pri liečbe ochorení ako chronická myeloidná leukémia, akútna lymfoblastová leukémia, Blackfanova-Diamondová anémia a aplastická anémia. Aj Majka je jedným z týchto detí.

Rozšírenie bezplatných odberov pupočníkovej krvi pre predčasne narodené deti

Vzhľadom na najnovšie poznatky v oblasti regeneratívnej medicíny sme od roku 2014 rozšírili indikácie, pri ktorých poskytujeme odber a uskladnenie pupočníkovej krvi bezplatne. Ide o:

  • predčasne narodené deti pred 28. týždňom tehotenstva,
  • novorodencov, ktorí po piatich minútach od narodenia nedosiahnu Apgar skóre vyššie ako päť.

U týchto detí je zvýšené riziko detskej mozgovej obrny. Zatiaľ čo detská mozgová obrna postihuje štatisticky 2 až 3 deti z 1 000 donosených detí, v prípade predčasne narodených detí je pravdepodobnosť až 10× vyššia.

Odbery sa robia na základe indikácie gynekológa v pôrodnici.  

Bezplatná registrácia

    Súhlasím so spracovaním osobných údajov.Viac informácií.

    Poskytnutím vašich údajov zaslaním vyplneného formulára súhlasíte so spracovaním vašich osobných údajov na účel vybavenia požiadavky o poskytnutie informácií týkajúcich sa prevádzkovateľom poskytovaných služieb (zákaznícke centrum). Poskytnutý súhlas môžete kedykoľvek odvolať zaslaním e-mailu na adresu dataprotection@cordbloodcenter.com. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania vychádzajúceho zo súhlasu pred jeho odvolaním. Informácie o podmienkach spracúvania vašich údajov nájdete na tomto linku.

    Zaujali sme vás a chcete sa dozvedieť viac? Kontaktujte nás bezplatne na čísle 0800 11 12 33.
    Nezáväzná online registrácia tu.