Sme tu pre Vás : Klientske centrum Gallayova 11, BA.
  Kontakt : 0800 11 12 33

Čo je pupočníková krv

Pupočníková krv

Pupočníková krv je krv novorodenca, ktorá zostáva po narodení dieťaťa a po prestrihnutí pupočníka v placente a pupočnej šnúre. Výnimočná je tým, že obsahuje vzácne krvotvorné (hematopoetické) kmeňové bunky, ktoré sú mladé a nezaťažené získanými ochoreniami, liečbou či procesom starnutia.

Pupočníková krv obsahuje okrem krvotvorných kmeňových buniek aj takzvané mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré sa dokážu diferencovať na bunky širokého spektra tkanív. Zdrojom mezenchymálnych kmeňových buniek je aj tkanivo pupočníka a placenty.

Pupočníková krv sa v súčasnosti využíva pri liečbe niektorých hematologických a onkologických ochorení, ako sú leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, poruchách imunity či metabolizmu. Pri väčšine týchto ochorení zlyháva krvotvorba v kostnej dreni. Pri regenerácii kostnej drene použitím krvotvorných kmeňových buniek hovoríme o takzvanej transplantácii krvotvorných buniek.

Maroš Kramár
„Nie sú to len vedecké výsledky, ale aj skutočné príbehy. Pupočníková krv pomohla deťom, ktoré ju naozaj potrebovali.“
– Maroš Kramár, divadelný herec

Prečítajte si zaujímavé príbehy TU.

Pupočníková krv má obrovský potenciál v regeneratívnej medicíne, ktorá sa zaoberá obnovou (regeneráciou) poškodených tkanív a orgánov. Momentálne prebiehajú stovky klinických štúdií, v ktorých je skúmaný potenciál pupočníkovej krvi aj pri iných ochoreniach, mimo tradičného rozsahu hematológie a onkológie, akými sú napríklad detská mozgová obrna, poškodenie mozgu pri narodení, strata sluchu u detí a pod. 

Súčasné využitie pupočníkovej krvi

Zaujali sme Vás a chcete sa dozvedieť viac? Kontaktujte nás bezplatne na 0800 11 12 33.
Nezáväzná online registrácia tu.