Sme tu pre Vás : Klientske centrum Gallayova 11, BA.
  Kontakt : 0800 11 12 33

Proces odberu a prepravy

Odber pupočníkovej krvi

Odber pupočníkovej krvi sa uskutočňuje bezprostredne po pôrode dieťaťa. Samotný odber je úplne bezpečný a bezbolestný tak pre novorodenca ako aj pre mamičku. Novorodenec je počas odberu už v starostlivosti detského lekára alebo sestry. Po podviazaní a prestrihnutí pupočnej šnúry sa pupočná šnúra dezinfikuje a pomocou špeciálnej ihly sa do odberového vaku odoberie pupočníková krv. Odber vykonáva pôrodník.

Odber tkaniva pupočníka

K odberu tkaniva pupočníka dochádza bezprostredne po odbere pupočníkovej krvi. Pupočná šnúra sa dôkladne dezinfikuje fyziologickým roztokom a cca. 20 cm z nej sa uloží do odberovej nádoby.

Pupočníkovú krv a tkanivo pupočníka možno odobrať i v neštandardných pôrodných situáciách ako sú cisársky rez, epidurálna anestézia, pôrod do vody, predčasný pôrod, pri ochorení mamičky na cukrovku, či gestózu.

Odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka však v žiadnom prípade nesmie narušiť starostlivosť o mamičku alebo o novorodenca a nesmie viesť k zhoršeniu situácie pri ťažšie prebiehajúcom pôrode. V prípade komplikácií sa teda môže pôrodník rozhodnúť pupočníkovú krv, či tkanivo pupočníka neodobrať. Odber sa taktiež neuskutoční, ak sa u nastávajúcej mamičky zistí závažná infekcia, napríklad HIV, syfilis, hepatitída B alebo C.

Miesto odberu

Odber pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka i tkaniva placenty vykonávajú takmer všetky pôrodnice na území Slovenska. Tu nájdete kompletný zoznam pôrodníc, v ktorých môžete o odber požiadať.

Preprava pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka

Pupočníkovú krv a tkanivo pupočníka spolu s odobranými vzorkami krvi matky a príslušnou dokumentáciou prepravuje z pôrodnice do laboratória licencovaná dopravná služba v špeciálnych termoboxoch. Teplota v termoboxe je monitorovaná počas celého priebehu prepravy.

Zaujali sme Vás a chcete sa dozvedieť viac? Kontaktujte nás bezplatne na 0800 11 12 33.
Nezáväzná online registrácia tu.