sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

hiv

Použitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi v liečbe HIV

V Španielsku pripravili klinickú štúdiu na liečbu HIV s využitím kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. V priebehu troch rokov budú do štúdie zaradení piati pacienti s HIV, ktorí podstúpia túto novú liečbu.  Táto klinická štúdia bola predstavená v októbri 2015 na hematologickej konferencii vo Valencii Španielskou národnou organizáciou pre transplantácie (ONT). ONT vybralo 157 darovaných jednotiek pupočníkovej krvi s genetickou mutáciou, vďaka ktorej sú jej darcovia rezistentní voči HIV.

Táto štúdia je prvou svojho druhu na svete a snaží sa o zopakovanie úspechu známeho ako „Berlínsky pacient“. Išlo o Timothy Ray Browna – jediného žijúceho človeka, ktorý kedy bol úplne vyliečený z HIV. Brown je Američan, ktorý žil v roku 2006 v Berlíne, kde mu bola diagnostikovaná leukémia. V tom čase bol zároveň HIV pozitívny.

Brown potreboval transplantáciu na liečbu rakoviny a jeho lekár sa rozhodol použiť darcu kmeňových buniek s určitou bunkovou mutáciou, ktorá je odolná voči HIV. Po tom ako Brown dostal dva transplantáty kmeňových buniek od darcu kostnej drene, hladina HIV u neho dramaticky klesla.

V súčasnosti je bez rakoviny a dajú sa u neho nájsť už len stopy vírusu HIV, ktorý sa však nemôže rozmnožovať.  Lekári minulý rok oznámili, že úspešne zopakovali obdobnú liečbu u muža v Barcelone, ktorý mal lymfóm, ale v krátkom čase zomrel na rakovinu a tak nemohli preukázať či vymiznutie vírusu bolo dlhodobé.

Aby sa dokázalo, či sú Brownov prípad a prípad pacienta z Barcelony opakovateľné, plánovaná klinická štúdia ONT vyhľadá HIV pacientov, ktorí majú súčasne leukémiu, lymfóm alebo podobné ochorenia. Liečba prebehne s využitím kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Doktori dúfajú, že začnú s liečbou prvých pacientov už v priebehu decembra a januára v Madride.

Zdroj:  dnaindia.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

/* Pôvodné */