sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Andrejko vyhral boj nad nádorom mozgu

Klinika detskej hematológie a onkológie DFNsP v Bratislave, 2004
Bol to malý chlapec. Taký, akých sa rodia stovky. Jeden z mnohých chlapcov, ktorých čaká detstvo plné nezbedných dobrodružstiev a radovánok. Aspoň tak o tom snívali jeho rodičia.

Do okamihu, než začali tušiť, že sa deje niečo vážne. Volal sa Andrej a mal práve tri mesiace. Diagnóza znela neúprosne. Meduloblastóm, zhubný nádor mozgu. Rodičia boli zdrvení. Zlá predtucha, ktorá sa v srdci matky ozývala zakaždým, keď sa oči chlapčeka čudne stáčali nadol, sa neodvratne naplnila. Lekári nepoznali príčinu krutého ochorenia, no s istotou vedeli, že nádor musia čo najrýchlejšie odstrániť. Iba tak bude mať Andrejko nádej na prežitie.
Sedemhodinový boj na operačnej sále chlapček vybojoval. Ale bola to len prvá z vyhraných bitiek. Nasledovala ťažká chemoterapia a ožarovanie. Účinná liečba cytostatikami a žiarením bola draho vykúpená ťažkým poškodením krvotvorby. Život dieťaťa ohrozovali nebezpečné infekcie, krvácanie a množstvo ďalších komplikácií. Nedalo sa im zabrániť. Bolo ich možné len zmierniť. Nie je podstatné, či to nazveme intuíciou, šťastím alebo akokoľvek inak. Dôležité bolo, že Andrejkovi rodičia dali pri pôrode uložiť jeho vlastnú pupočníkovú krv. Vo chvíli, keď chemoterapia nemilosrdne ničila krvotvorbu a ohrozovala Andrejkov život, tu bola účinná pomoc. Transplantovaná pupočníková krv obnovila poškodené krvinky dieťaťa a lekári mohli použiť dostatočne silnú chemoterapiu, aby nedošlo k obnove zhubného ochorenia. Andrejko tak definitívne svoj veľký boj vyhral.
Je to malý chlapec. Taký, akých každý deň na ulici stretnete stovky. Jeden z mnohých chlapcov, ktorí zažívajú detstvo plné nezbedných dobrodružstiev a radovánok. Žije vďaka jedinému rozhodnutiu svojich rodičov. Možno ho niekedy stretnete na ulici.

Sme súčasťou svetových míľnikov
Čítať viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *