Sutter Neuroscience Institute (SNI), významné vedecké pracovisko a Cord Blood Registry, začína prvú klinickú štúdiu, ktorú podporuje FDA (Federal Drug Administration). Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi dieťaťa pri nej použijú na liečenie pacientov, ktorí trpia autizmom.
Cieľom prvej štúdie tohto druhu je vyhodnotiť možnosti infúzie pupočníkovej krvi pri vylepšovaní jazykových schopností a celkového správania pacientov s týmto postihnutím.
Podľa Centra pre kontrolu a ochranu pred chorobami (Center for Disease Control and Prevention) trpí v USA autizmom jedno dieťa z 88, pričom u chlapcov je to jeden z 54. Výskyt autizmu podľa všetkého podmieňuje kombinácia rizikových faktorov – genetických, imunologických a faktorov prostredia.
“Je to začiatok novej éry výskumu v oblasti terapie chronických ochorení, ako napríklad autizmus, pomocou kmeňových buniek a prirodzený krok k stanoveniu, či infúzia pupočníkovej krvi bola pre pacienta prospešná,” povedal Michael Chez, M.D., riaditeľ oddelenia pediatrickej neurológie v SNI a hlavný skúšajúci klinickej štúdie. “Cieľom štúdie je vybrať skupinu detí trpiacich autizmom, pričom ich stav nie je dôsledkom žiadnych genetických syndrómov alebo poškodenia mozgu,” dodal.
Do štúdie vyberú 30 detí vo veku od dvoch do siedmich rokov, ktoré trpia autizmom. Počas trinástich mesiacov podajú jednej polovici vlastnú pupočníkovú krv, kým druhá polovica dostane placebo. Tak ako deti, ani vedci nebudú vopred vedieť, ktoré dieťa dostalo krv a ktoré infúziu.