sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Bunky z placenty by mohli liečiť dlhodobé ochorenie pľúc u predčasne narodených detí

Bronchopulmonálna dysplázia je chronické pľúcne ochorenie, ktoré je jednou z hlavných komplikácií u predčasne narodených detí pred 28. týždňom tehotenstva s dlhodobými následkami presahujúcimi detstvo.


Vedci vyhodnotili dlhodobé výsledky prvej svetovej štúdie, v rámci ktorej využívali bunky z placenty na liečbu predčasne narodených detí s ťažkou bronchopulmonálnou dyspláziou. Prvá štúdia na ľuďoch, ktorú viedli lekári a vedci z austrálskeho Melbourne, bola uverejnená v časopise Stem Cells Translational Medicine.

Každý rok sa v Austrálii narodí približne 3 500 detí veľmi predčasne, na Slovensku je to približne 4 500 detí. Výsledky prežívania týchto detí sa za posledných niekoľko desaťročí zlepšili, značné percento z nich však trpí dlhodobým ochorením pľúc.

V tejto štúdii výskumníci aplikovali deťom s dlhodobým ochorením pľúc placentárne bunky, aby posúdili bezpečnosť použitia tejto liečby.

Domnievajú sa, že tieto bunky pomáhajú „naštartovať“ prirodzenú obranyschopnosť dieťaťa proti chorobe, aby mu umožnili predchádzať tejto chorobe alebo s ňou bojovať.

Štúdia sledovala prvých 5 detí, ktoré dostali túto terapiu, až do ich dvoch rokov a v pravidelných intervaloch hodnotila ich rast, pľúca, srdce, mozog a vývojové výsledky. U žiadneho dieťaťa neboli zaznamenané škodlivé vedľajšie účinky, ktoré by sa dali pripísať liečbe placentárnymi bunkami.

Hlavným výsledkom tejto prvej štúdie bola bezpečnosť, ktorá bola potvrdená. Ďalej musia nájsť správne množstvo buniek na podanie a nakoniec musia preukázať, že liečba je účinná.

Lekári a vedci sa už desaťročia snažia nájsť riešenie chronického ochorenia pľúc súvisiaceho s predčasným narodením detí a tento výskum znamená prvé dôležité kroky k nájdeniu riešenia tohto závažného zdravotného problému. Zníženie miery dlhodobého výskytu pľúcnych ochorení alebo ich závažnosti bude mať za následok, že tieto predčasne narodené deti budú vo vyššom veku dýchať oveľa lepšie. Dlhodobé pľúcne ochorenia majú značný vplyv na dieťa, rodinu a spoločnosť, pričom niektorí ľudia nimi trpia po celý život.

Zdroj:

https://stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/sctm.19-0251

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

/* Pôvodné */