sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Chorú Majku zachránila pupočníková krv malého bračeka

Transplantačná jednotka kmeňových krvotvorných buniek DFNsP v Bratislave, 2000
Študentka Mária nebola vždy taká zdravá ako je dnes. Narodila sa so život ohrozujúcim poškodením červených krviniek, známym ako Blackfan Diamondova anémia.

Táto choroba je liečiteľná jedine transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek. Prvé roky svojho života sa Mária neobišla bez častých transfúzií krvi. Neskôr jej lekári nasadili liečbu kortikoidmi. Jej zdravotný stav sa však zlepšoval iba na krátke obdobia. Transplantácia krvotvorných kmeňových buniek bola nevyhnutná.
Nádej pre Máriu sa ukázala, keď jej mama opäť otehotnela. Celá rodina aj lekári verili, že jej malý súrodenec bude vhodný darca. Po narodení malého bračeka odborníci odobrali a zamrazili jeho pupočníkov krv. Krátko na to prišla ďalšia úžasná správa, medzi súrodencami je úplná zhoda potrebných znakov. Nič už nestálo v ceste transplantácii, na ktorú všetci čakali.
Na začiatku transplantácie podstúpila Mária vysoké dávky chemoterapie, ktoré zničili choré bunky v jej kostnej dreni. Potom prišla na rad transplantácia pupočníkovej krvi. Princípom transplantácie je, že zdravé bunky z pupočníkovej krvi putujú do kostnej drene, kde sa usídlila a postupne začnú tvoriť biele a červené krvinky. Bolo to náročné a nebezpečné obdobie, lebo pacientka musela byť izolovaná v sterilnom prostredí. Po pár týždňoch sa však začala cítiť lepšie a prejavy ochorenia zmizli. Vrátila sa jej energia a začala sa tešiť na kamarátov.
Mária je dnes zdravá a veselá vďaka správnemu prístupu rodičov a lekárov, no najmä vďaka pupočníkovej krvi svojho bračeka. Súrodenecké puto je tak posilnené navždy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

/* Pôvodné */