sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Cord Blood Center Group vydala ďalšiu jednotku pupočníkovej krvi pre súrodenca

Začiatkom marca vydala skupina Cord Blood Center ďalšiu pupočníkovú krv na súrodeneckú liečbu. Podanie prebehlo v Rumunsku a išlo o krv, ktorú nechali rodičia uložiť v našej rodinnej banke pre svojho syna do budúcnosti. Ako sa neskôr ukázalo, bol to dobrý krok. O štyri roky neskôr ju lekári použili pri liečbe mladšej sestričky, ktorej v decembri 2014 diagnostikovali chronickú juvenilnú myelomonocytárnu leukémiu. Je to vzácne, ale veľmi závažné ochorenie. Lekári okamžite začali u malej pacientky s chemoterapeutickou liečbou, po ktorej nasledovala transplantácia krvotvorných kmeňových buniek.

Pupočníkovú krv malej pacientke podali v marci 2015, keď mala deväť mesiacov. Podľa vyjadrenia lekárky, ktorá transplantovala dievčatku krvotvorné kmeňové bunky z pupočníkovej krvi a kostnej drene, vyšetrenia uloženej pupočníkovej krvi potvrdili jej kvalitu tak v kvantitatívnych parametroch (počet buniek v transplantáte) ako aj v kvalitatívnych parametroch (životaschopnosť buniek), čo je hlavný argument pri rozhodovaní, či použiť pupočníkovú krv na transplantáciu).

Bolo to už siedme použitie súrodeneckej pupočníkovej krvi pre súrodenca v rámci skupiny Cord Blood Center. Päť transplantátov bolo podaných na Slovensku a dva v Rumunsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *