Prelomová liečba. Podanie pupočníkovej krvi od súrodenca pri poškodení mozgu u 5-ročného dievčatka.
Samantha Szura bola ako batoľa nájdená v bazéne s hlavou pod vodou. Takmer sa utopila a naviac utrpela závažné poškodenie mozgu.
Našťastie pred jedenástimi rokmi sa jej rodičia, Carrie a Steven, rozhodli, že uložia pupočníkovú krv svojho prvého dieťaťa, ktorú teraz využili pre Samanthu. Výsledky tejto liečby, ktorá pomáha obnoviť poškodenia mozgu, jej tak dávajú nádej na zlepšenie kvality života.
Samantha Szura, teraz 5-ročná, dostáva pupočníkovú krv uskladnenú pri narodení jej sestry v rámci prelomovej liečby poškodenia mozgu
Samantha, ktorá sa takmer utopila v bazéne, bola týždeň v kóme v Michiganskej nemocnici a tlkot jej srdca bol veľmi slabý.
„Začala som sa s ňou rozprávať a tlkot jej srdiečka zosilnel,“
spomína jej matka Carrie Szura. Hoci ich dcéra sa vrátila doslova z prahu smrti, rodičia vedeli, že jej zranenia spôsobili doživotné následky.
„Nemôže chodiť, nemôže hovoriť, nemôže sa sama najesť,“
povedal jej otec Steven Szura. Szurovci zistili, že existuje nová prelomová liečba, pri ktorej sa používa pupočníková krv, ktorá umožní v mozgu vytvoriť nové nervové spojenia. Našťastie, keď sa narodila ich prvá dcéra Allison, rozhodli sa uskladniť jej pupočníkovú krv.
Pupočníková krv podľa lekárov pomáha v mozgu vytvoriť nové nervové spojenia.
Samantha vstúpila do klinickej štúdie na Duke University v Severnej Karolíne. Táto štúdia sa nezameriava na využitie kmeňových buniek, ale monocytov pupočníkovej krvi, ktoré patria medzi biele krvinky. Podľa Dr. Kurtzbergovej výsledky výskumu ukazujú, že monocyty uvoľňujú špeciálne látky, ktoré stimulujú mozog k vytvoreniu nových nervových spojení. Vplyv pupočníkovej krvi na mozog sa skúma aj pri ochoreniach detských pacientov s autizmom a detskou mozgovou obrnou.
„Veríme, že u Samanthy sa dostavia výsledky a zlepšenia. Práve tým by sme mohli pomôcť iným deťom v budúcnosti,“
vyjadril sa jej otec Steven.
Zdroj: metro.co.uk