sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Dôležitosť uchovania pupočníkovej krvi pri predčasnom pôrode

U predčasne narodených detí je vyššia pravdepodobnosť, že budú trpieť nejakou neurologickou chorobou.

Pre rast plodu a jeho prežitie je zásadná placenta, ktorá zabezpečuje najdôležitejšie funkcie telesných orgánov pred samotným narodením. Preto môžu patologické procesy, ktoré narúšajú funkcie placenty, vyústiť do abnormalít vo vývoji alebo rastu plodu, alebo aj do narodenia mŕtveho plodu. Stále častejšie sa vyskytuje názor, že niektoré dlhodobé (hlavne neurologické) poruchy majú svoj pôvod v úraze pred pôrodom.

Ide hlavne o tehotenskú preeklampsiu, ktorá môže byť veľmi závažnou zdravotnou komplikáciou pre 5 – 7 % tehotných žien a je jednou z najčastejších príčin predčasného pôrodu. Najobvyklejším symptómom preeklampsie je nebezpečné zvýšenie krvného tlaku a výskyt bielkovín v moči tehotnej ženy. Pri starostlivosti o budúcu mamičku, ktorá vykazuje niektoré rizikové faktory ako je preeklampsia, je dôležité urobiť správne rozhodnutie ohľadom uchovania pupočníkovej krvi. Pri predčasnom pôrode, spôsobenom preeklampsiou, sa môže u dieťatka s väčšou pravdepodobnosťou rozvinúť detská mozgová obrna, čo je ochorenie nervového systému, ktoré výrazne zasahuje do života celej rodiny.

Napriek tomu ale svitá na lepšie časy. Klinická štúdia v oblasti regeneratívnej medicíny, ktorú na Duke University Hospital v americkom Durhame vedie profesorka Dr. Joanne Kurtzbergová, je veľmi sľubná. Klinická štúdia zisťuje liečebný účinok vlastnej pupočníkovej krvi u detí s detskou mozgovou obrnou.

Najlepšia starostlivosť o budúce matky s tehotenskou preeklampsiou vyžaduje minimalizáciu rizika a maximalizáciu výhod – nielen pred pôrodom ale aj po ňom. Odber a uchovanie pupočníkovej krvi predčasne narodeného dieťaťa sa ukazuje ako možnosť, ktorá môže v budúcnosti zlepšiť zdravie dieťaťa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *