sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Dostatok DHA omega-3 mastnej kyseliny počas tehotenstva zvyšuje množstvo kmeňových buniek v pupočníkovej krvi dieťaťa

Omega-3 mastné kyseliny patria medzi esenciálne zložky výživy, sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie organizmu. Všetky cicavce, ľudí nevynímajúc, musia prijímať jednoduché mastné kyseliny v potrave, pretože ich organizmus ich nedokáže syntetizovať. DHA (kyselina dokozahexaénová) je komplexnejšia mastná kyselina, ktorú si dokážeme syntetizovať, ale len v obmedzenom množstve.

DHA je mimoriadne dôležitá pre činnosť ľudského mozgu, preto dnes vedci intenzívne skúmajú jej vplyv na rozvoj ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) u detí či Alzheimera u starších ľudí. Doktor Olsen so svojimi spolupracovníkmi zistil, že matky, ktoré konzumovali počas tehotenstva veľké množstvo rýb bohatých na DHA, mali menší výskyt závažných komplikácií počas tehotenstva a narodili sa im deti s vyššou priemernou hmotnosťou. Mnohí lekári, odborníci na výživu i medicínske organizácie odporúčajú zvýšiť príjem DHA počas tehotenstva.

Odborníci z talianskej rodinnej banky pupočníkovej krvi Smart Bank sledovali, ako vplýva zvýšený príjem DHA počas tehotenstva na koncentráciu kmeňových buniek v pupočníkovej krvi novorodenca. V rámci štúdie pozorovali dve skupiny žien. Jedna skupina dostávala olejové kapsule od 20. týždňa tehotenstva a druhá od 28. týždňa. Polovica sledovaných žien z každej skupiny dostávala kapsule s DHA a druhá polovica kapsule s olivovým olejom (kontrolná skupina). U všetkých žien sa pravidelne sledovala hladina DHA v krvi.

Pri pôrode špecialisti odobrali pupočníkovú krv novorodencov u všetkých sledovaných žien a výsledky porovnali s ďalšou referenčnou skupinou odberov pupočníkovej krvi. V pupočníkovej krvi počítali obsah kmeňových a jadrových buniek pomocou metódy prietokovej cytometrie do 48 hodín od odberu.

Výsledky štúdie ukázali, že ak matky užívali DHA počas tehotenstva pravidelne vo vyšších dávkach, kmeňové bunky v pupočníkovej krvi ich detí mali významne vyššiu viabilitu v porovnaní s kontrolnou skupinou. Zároveň sa preukázalo, že celkový obsah jadrových buniek v pupočníkovej krvi (skupina buniek, do ktorej patria aj kmeňové bunky) koreluje s koncentráciu DHA v krvi matky. V závere štúdie odborníci konštatujú, že DHA ako jednoduchý výživový doplnok matky môže zvýšiť výťažok kmeňových buniek z pupočníkovej krvi novorodenca.

Referencie:
1. Giltay EJ, Gooren L J G, Toorians AWFT, Katan MB, & Zock PL. Docosahexanoic acid concentrations are higher in women than in men because of estrogenic effects. Amer. J. Clin. Nutr. 2004; 80(5): 1167-1174. html
2. Olsen SF & Secher NJ. A possible preventive effect of low-dose fish oil on early delivery and pre-eclampsia: indications from a 50 year old controlled trial. Br.J. Nutr 1990; 64(3):599-609 PMID:2265175

Zdroj: parentsguidecordblood.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *