sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Emma sa narodila s rázštepom chrbtice – počas operácie dostala infúziu pupočníkovej krvi

„V ten deň sme mali prvé výročie našej svadby a manžel bol so mnou na ultrazvuku, aby sme mohli spolu mohli vidieť našu dcérku, keď sme sa dozvedeli tú zlú správu,” hovorí Emmina matka Daria. Dária bola v 35. týždni tehotenstva a lekár im po vyšetrení oznámil, že ich dieťa má rázštep chrbtice. “Nikdy som o tejto chorobe nepočula. Nehľadala som ani žiadne informácie, pretože až do narodenia môjho dieťaťa som dúfala, že lekári sa pomýlili a moja dcéra bude zdravá.“ Malá Emma sa narodila v roku 2015.

Už aj samotná príprava na pôrod pri tejto diagnóze dieťaťa bola dosť komplikovaná. „Pôrodnice ma odmietali jedna po druhej,“ spomína Daria. Po dlhšom hľadaní až lekári v nemocnici v Kyjeve súhlasili s vykonaním cisárskeho rezu, ak sa nájde neurochirurg, ktorý bude dieťa operovať hneď po pôrode. Podujal sa na to neurogchirug Pavel Plavskiy. „Bol to práve on, kto nám povedal, že je potrebné odobrať pupočníkovú krv, pretože môže pomôcť pri operácii našej dcéry,“ dopĺňa Dária.

Daria si spomína, že bola posadnutá myšlienkou na to, že musí urobiť všetko, čo sa dá, aby pomohla zachrániť život svojej dcéry. Jednou z úloh, ktorú brala veľmi vážne, bola zodpovednosť za to, aby nezabudla do nemocnice zobrať súpravu na odber pupočníkovej krvi. (pozn. autora – Cord Blood Center má na Slovensku v pôrodniciach sady na odber pripravené, rodička nemusí v tomto smere nič riešiť). Aj keď už po cisárskom reze prvýkrát uvidela svoju dcérku, myslela na to, aby lekári nezabudli odobrať pupočníkovú krv. „Upokojila som sa až vtedy, keď bol prepravný box s pupočníkovou krvou mojej dcéry odovzdaný špecialistom banky pupočníkovej krvi.“

Niekoľko hodín po narodení bola Emma prevezená na neurochirurgické oddelenie špecializovanej nemocnice v Okhmatdete, kde jej bola počas operácie chrbtice podaná aj pupočníková krv. „Operácia bola veľmi komplikovaná. Po operácii sa Emma rýchlo zotavila a o mesiac bola prepustená z nemocnice. Dnes dramatické časy okolo Emminho narodenia pripomínajú už iba pravidelné lekárske kontroly a mierna slabosť v nohách.

Neurochirurg Dr. Plavskiy realizoval štúdiu, v ktorej 39 detí s rázštepom chrbtice dostalo hneď po narodení intravenózne infúzie vlastnej pupočníkovej krvi v čerstvom stave (pozn. zvyčajne sa pupočníková krv po odbere zamrazí a takto je uchovaná až do času, kým má byť použitá na liečbu). Pupočníková krv sa pri tomto type operácie podáva na doplnenie straty krvi a stimulovanie regenerácie sprostredkované bunkami, ktoré obsahuje. Deti boli sledované 16 mesiacov po operácii a preukázali zlepšenie rozsahu pohybu a funkcií panvových orgánov.

Rázštep chrbtice je vrodená chyba, pri ktorej nedochádza k úplnému uzavretiu stavcov v chrbtici a membránam okolo miechy počas skorého prenatálneho vývoja. Dôvodom môže byť nedostatok kyseliny listovej, genetická predispozícia, užívanie niektorých liekov matky počas tehotenstva alebo zle zvládnutá cukrovka. Rázštep chrbtice je jednou z najbežnejších vrodených chýb, ktoré vedú k zdravotným postihnutiam. Závažné prípady rázštepu chrbtice je možné zvyčajne zistiť počas tehotenstva pomocou ultrazvuku plodu. Zatiaľ nie je známa žiadna liečba na poškodenie nervov spôsobenou touto chybou, ale keď sa chirurgický zákrok vykoná krátko po narodení, môže zabrániť ďalšiemu neurologickému poškodeniu uzavretím otvoru v chrbtici a odstránením nahromadenej mozgovo miechovej tekutiny.

Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/emmas-story-spina-bifida-surgery-cord-blood