sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Jedenásť rokov zamrazená pupočníková krv zachránila život

37 ročná Chen mala diagnostikované myeloproliferatívne ochorenie. To znamená, že jej telo stratilo schopnosť správne vytvárať krv, čo môže viesť k leukémii. Pacientka bola hospitalizovaná a opakovane potrebovala krvné transfúzie. Keď v marci tohto roku dostala pľúcnu infekciu, jej zdravotný stav sa zhoršil natoľko, že musela podstúpiť transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek.

Lekárom sa nepodarilo nájsť vhodnú kostnú dreň, úspešnejší boli však v hľadaní zhodnej pupočníkovej krvi, ktorú pred 11 rokmi darovala čínska mamička do registra darcov. Úspešná transplantácia prebehla v apríli tohto roku a po siedmych týždňoch zotavovania sa mohla opustiť nemocnicu. Bola konečne zdravá.

„Som naozaj vďačná neznámej matke, ktorá darovala pupočníkovú krv pri narodení jej dieťaťa. Jej dobrý skutok mi zachránil život,“ povedala Chen.

Pokiaľ nie je pupočníková krv opakovane zmrazovaná a rozmrazovaná, jej trvanlivosť je neobmedzená, povedal Wang Ruifeng, čínsky výskumník zo Sichuan. „Teoreticky, môže byť uskladnená stovky rokov a po rozmrazení môže byť použitá na liečbu.“

Zatiaľ najdlhšie uskladnená pupočníková krv, ktorú zaslala na liečbu slovenská banka Cord Blood Center, bola v kvapalnom dusíku 7 rokov.

Zdroj: Ecns.cn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *