sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Jedno z českých pätorčiat dostalo do vienka pupočníkovú krv

V nedeľu porodila tridsaťdvaročná Alexandra Kiňová prvé české pätorčatá. Štyroch chlapcov a dievča. Zdravotníci sa na plánovaný cisársky rez pripravovali mesiac a na pôrodnej sále sa ich zišlo až štyridsať. Päť tímov bolo označených rôznymi farbami. Terezke patrili ľudia v s ružovými visačkami a jej bratia Deniel, Michael, Martin a Alex putovali do rúk odborníkov s modrými, zelenými, žltými a červenými štítkami. Deti, narodené v tridsiatom prvom týždni tehotenstva, vážili od 1050 do 1340 gramov.

Keďže u predčasne narodených detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1500 gramov je zvýšené riziko vzniku komplikácií, napríklad aj detskej mozgovej obrny, rozhodla sa naša sesterská spoločnosť Cord Blood Center v Čechách poskytnúť odber pupočníkovej krvi pre všetkých päť súrodencov zadarmo. Vzhľadom na rýchly priebeh operačného pôrodu sa pôrodníkom napokon podarilo zrealizovať iba jeden. Pupočníková krv je už zmrazená a pripravená na pomoc v prípade akejkoľvej diagnózy liečiteľnej vlastnými kmeňovými bunkami, aj v rámci klinických štúdií realizovaných väčšinou v USA.

Venovanie odberu a uskladnenia pupočníkovej krvi pri raritných viacpočetných tehotenstvách sa stáva pre skupinu Cord Blood Center už dobrým zvykom. V októbri 2008 sa manželom z Trenčianskych Teplíc narodili štvorčatá Peter, Ondrej, Jana a Hana. Všetky odbery sa v bratislavskej fakultnej nemocnici podarili, a deti tak majú k dispozícii štvornásobný liečebný zdroj pre svoju budúcnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *