sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Kmeňové bunky z tkaniva pupočníka

Už aj na Slovensku budú mať rodičia možnosť uskladniť tkanivo pupočníka, ktoré je bohatým zdrojom kmeňových buniek. Mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré obsahuje, majú veľký potenciál v oblasti regeneratívnej medicíny. Mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré tkanivo pupočníka obsahuje, sa vlastnosťami a potenciálnym použitím navzájom dopĺňajú s bunkami z pupočníkovej krvi.

Kým v pupočníkovej krvi prevládajú krvotvorné kmeňové bunky používané najmä na liečbu hematologických a onkologických ochorení, tkanivo pupočníka je bohatým zdrojom mezenchymálnych kmeňových buniek. „Obsahuje ich minimálne desaťnásobne viac v porovnaní s pupočníkovou krvou“, vysvetľuje vedúci vedy a výskumu Eurocord-Slovakia Miroslav Kubeš a dodáva, „keďže sú schopné premeniť sa na rôznorodé bunky alebo tkanivá v ľudskom organizme, predstavujú obrovský potenciál pre vyvíjajúcu sa liečbu mnohých ochorení v regeneratívnej medicíne.“

Vo svete prebieha niekoľko desiatok klinických štúdií, kde sa účinnosť buniek z tkaniva pupočníka overuje pri rozmanitých diagnózach – cirhóza pečene, skleróza multiplex, cukrovka, ale aj diabetická noha či autizmus. „Z mezenchymálnych kmeňových buniek sa veľmi ľahko môže vytvoriť napríklad kostné a spojivové tkanivo, čo má význam pri liečbe degeneratívnych ochorení a pri poškodení šliach“, hovorí renomovaný britský vedec a výskumník v oblasti biológie kmeňových buniek Peter Hollands. Okrem regenerácie tkanív sa mezenchymálne kmeňové bunky z tkaniva pupočníka klinicky skúšajú aj ako podpora pri štandardnej transplantácii krvotvorných buniek.

Kmeňové bunky z tkaniva pupočníka, rovnako ako z pupočníkovej krvi, sú mladé, chorobou, prostredím či liečbou nezaťažené bunky, ktoré sú uchované v čase „nula“ života jedinca. Ich potenciál množenia je preto najväčší, čo je veľkou výhodou oproti iným zdrojom kmeňových buniek. „Kmeňové bunky získané pri narodení dieťaťa vykazujú charakteristiky, ktoré nie sú prítomné u starších buniek“, zdôrazňuje doktor Hollands. „V pupočníkovej krvi a tkanive pupočníka sa objavujú stále nové typy kmeňových buniek. Preto dnes nikto nedokáže presne odhadnúť, čo všetko sa zničí, keď tieto kmeňové bunky končia namiesto uskladnenia ako nepoužitý biologický odpad“, uzatvára.
Na Slovensko túto možnosť prináša Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia.

Peter Hollands, PhD.
Dr. Perer Hollands je renomovaný britský vedec v oblasti biológie kmeňových buniek.
V súčasnosti pracuje na detskej transplantačnej jednotke Great Ormond Street Hospital v Londýne. Táto nemocnica je považovaná za najlepšiu detskú nemocnicu na svete. V minulosti pracoval aj ako vedecký riaditeľ v bankách pupočníkovej krvi vo Veľkej Británii a Kanade. Svoju vedeckú kariéru začínal pod vedením Laureáta Nobelovej ceny Roberta Edwardsa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *