Ľuďom, ktorí sú slepí sa myšlienka na vyliečenie ich zraku zdá ako nesplniteľný sen. Časom sa však môže stať realitou. Minulý rok sa vedcom podarilo vrátiť zrak slepému človeku. Liečba je založená na nahradení buniek oka, presnejšie buniek sietnice, ktoré boli zničené alebo opotrebované vplyvom chorôb ako je napríklad degenerácia makuly (pozn. makula = žltá škvrna – miesto najostrejšieho videnia na sietnici). Najmä u starších ľudí je makulárna degenerácia častým problémom a môže vyústiť do významnej straty videnia na jednom alebo oboch očiach.
Čo je makulárna degenerácia?
Degenerácia makuly je najčastejšou príčinou straty videnia u starších ľudí. Je to najbežnejšie ochorenie, ktoré ústi do slepoty u starších alebo u ľudí s diabetom. Poškodzuje centrálne videnie človeka. Tento typ videnia je dôležitý pre ostré videnie predmetov, a teda nám pomáha vykonávať každodenné aktivity ako je čítanie knihy alebo riadenie auta.
Keď sa makulárna degenerácia objaví, postihne dôležitú oblasť v oku, ktorá umožňuje videnie jemných detailov. Toto ochorenie môže postupovať veľmi pomaly a preto si človek sotva všimne vôbec nejaké zmeny. Alebo môže postupovať rýchlo a spôsobuje signifikantnú stratu zraku.
Terapia kmeňovými bunkami
Najviac môžu profitovať z terapie kmeňovými bunkami pacienti trpiaci makulárnou degeneráciou. Ale vedci sa domnievajú, že by mohla fungovať rovnako aj pri iných typoch straty videnia.
Ako to funguje
Aby mohli vedci transplantáciu kmeňových buniek uskutočniť, najprv ju otestovali na slepých myšiach. Injekciou aplikovali kmeňové bunky do zadnej časti oka. Kmeňové bunky dokázali nahradiť zničené fotoreceptory, čo sú malé bunky nachádzajúce sa v sietnici. Tieto fotoreceptory sú nevyhnutné pre schopnosť vidieť veci a sú veľmi citlivé na svetlo.
Je zaujímavé, že predošlé štúdie využívajúce kmeňové bunky na obnovenie zraku zlyhali. Jedna z príčin tohto problému súvisela s výberom kmeňových buniek. V poslednej štúdii vedci použili vyspelejšie kmeňové bunky ako ich predchodcovia. Výber sa ukázal byť úspešným, nakoľko sa kmeňové bunky vyvinuli do fotoreceptorov a dokázali sa spojiť s nervami, ktoré vedú do mozgu.
Výskumníci dúfajú, že sa tento typ transplantácií bude v najbližších desiatich rokoch uskutočňovať v širšom meradle. Mnohým ľuďom trpiacim ochorením oka, ktoré zapríčiňuje zánik fotoreceptorov, poskytuje tento výskum cestu ako transplantovať fotoreceptory a tak obnoviť zrak pacientom po celom svete. Použitie vlastných buniek pacienta tiež zabraňuje potenciálnemu imunologickému odmietnutiu transplantátu, hrozbe, ktorá je spojená s inými typmi liečby.
Obozretne optimisticky
Experti stále upozorňujú, že by sme nemali usudzovať z tejto štúdie, že vieme automaticky liečiť slepotu. Je to len jedna prípadová štúdia a stále existuje niekoľko výziev a rizík spojených s touto terapiou. Avšak ponúka nádej ľuďom, ktorí sú slepí z dôvodu degenerácie makuly, že budú jedného dňa opäť vidieť.
Zdroj: www.explorestemcells.co.uk