sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Lénin príbeh – Liečba detskej mozgovej obrny pomocou kmeňových buniek

V decembri minulého roka dvojročné dievčatko Léna odcestovalo spolu s rodičmi do USA. Léne diagnostikovali detskú mozgovú obrnu a  ako prvé maďarské dieťa je liečené vlastnými kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi v USA.

Spoločnosť Cord Blood Center Group uhradila všetky náklady spojené s cestou malej Lény a jej rodiny do Ameriky a taktiež finančne pokryla prístup k liečbe v jednej z desiatich najlepších nemocníc v USA – Duke University Hospital. Na celú procedúru dozeralasvetoznáma odborníčka v oblasti pupočníkovej krvi, profesorka Dr. Joanna Kurtzbergová. Léna je po Alexovi z Rumunska a Nelly zo Slovenska tretím klientom spoločnosti Cord Blood Center Group, ktorý sa zúčastňuje experimentálnej liečby detskej mozgovej obrny kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi v USA.


Léna

Lénin príbeh

Léna a jej sestra – dvojča – sa narodili v roku 2011. Pôrod sa začal prirodzene, ale vzhľadom na kolísanie srdcovej frekvencie jednej z dvojčiat, Lény, doktori rozhodli, že cisársky rez bude pre obe dievčatká bezpečnejší. Napriek počiatočným komplikáciám sa obe v prvých mesiacoch vyvíjali ako zdravé deti. Jedného dňa však Léne náhle stuhla celá ľavá ruka a noha. Podľa odborného posudku tento stav s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinila hypoxia – nedostatok kyslíka pri pôrode alebo už v maternici.

Kata, Lénina matka“Nikdy som si ani len nepredstavovala, že budeme musieť použiť pupočníkovú krv tak skoro. Keď vidíte vaše vlastné dieťa vyrastať trpiac vážnou chorobou, dali by ste všetko na svete, aby ste mu pomohli. Preto som vďačná, že sme sa rozhodli využiť túto jedinečnú príležitosť a uskladniť dvojčatám ich kmeňové bunky.”

Kata, Lénina matka

profesorka Dr. Joanne Kurtzbergová“Keď sa kmeňové bunky dostanú do tela, vytvoria hormóny, ktoré vyšlú signály do mozgových buniek, aby pomohli opraviť poškodenú oblasť. Na základe predošlých prieskumov odhadujem, že potrvá tri až šesť mesiacov kým sa prejavia prvé výsledky.”

Prof. Joanne Kurtzbergová, Duke University Hospital, USA


 
Krvinka Malvínka

Program Pomocná ruka

Lénina matka sa o možnej liečbe detskej mozgovej obrny pomocou kmeňových buniek dozvedela z listu o unikátnom projekte spoločnosti Cord Blood Center pod názvom Pomocná ruka. Cieľom tohoto projektu je:
identifikovať klientov, ktorým by mohla pupočníková krv pomôcť
vyhľadať pracoviská, schopné využiť pupočníkovu krv na ich liečbu
zorganizovať prístup k liečbe a podľa možností na liečbu aj finančne prispieť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *