sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Bunka: liečba detskej mozgovej obrny

Liečba detskej mozgovej obrny pomocou kmeňových buniek získaných z pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka

V Európe prebieha klinická štúdia zameraná na novú liečbu detskej mozgovej obrny. Liečba spočíva v podaní infúzie s dvoma typmi kmeňových buniek, ktoré pochádzajú z pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka.

Cieľom štúdie je preukázať bezpečnosť a účinnosť podávania intravenóznej infúzie mezenchymálnych kmeňových buniek laboratórne vypestovaných z tkaniva pupočníka a kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Ako prvá v klinickom výskume využije autológne mezenchymálne kmeňové bunky pochádzajúce z kryokonzervovaného tkaniva pupočníka. Štúdia sa vykonáva v spolupráci s Univerzitou Hospital Nińo Jesus v Madride v Španielsku.

Detská mozgová obrna je ochorenie, ktoré je v súčasnosti bez dostupnej liečby a podľa Centra pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDC) je diagnostikované u 1 z 326 detí. Sedemnásť miliónov ľudí na svete je postihnutých detskou mozgovou obrnou (CPIRF). V USA každoročne vynaložia 26 miliárd dolárov na pomoc týmto pacientom, uvádza WHO. Na svete už prebieha niekoľko klinických prípadových štúdií a klinických výskumov používajúcich kmeňové bunky z pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka, ktoré preukazujú  bezpečnosť a účinnosť v liečbe mozgovej obrny. Kmeňové bunky z perinatálnych (novorodeneckých)  tkanív vykazujú vysokú imunomodulačnú a protizápalovú aktivitu ako v laboratórnych podmienkach, tak aj v tele. Zároveň vo veľkej miere pozitívne vplývajú  na regeneráciu mozgových tkanív.

Profesor Luis Madero, ktorý na štúdii pracuje:

“Spustenie tejto klinickej štúdie dáva obrovskú nádej mne a ostatným profesorom zameraným na liečbu závažných ochorení s využitím krvotvorných a mezenchymálnych kmeňových buniek.”

Kmeňové bunky určené na terapiu budú pripravené pomocou jedinečnej  patentovanej technológie na výrobu mezenchymálnych kmeňových buniek. Technológia bioprodukcie kmeňových buniek bola vyvinutá v súlade s medzinárodnými štandardmi, bez použitia produktov živočíšneho pôvodu. Použitie vlastných kmeňových buniek zvýši bezpečnosť liečby a predĺži čas prežívania kmeňových buniek v ľudskom tele. Hlavný výkonný riaditeľ spoločnosti, ktorá štúdiu sponzoruje sa vyjadril:

“Klinický výskum iniciovaný ESPERITE posunie o krok vpred vývin nových intervencií v detskej neurológii a poskytne lepšie vysvetlenie mechanizmov zodpovedných za liečebné účinky kmeňových buniek namnožených v laboratórnych podmienkach pre využitie v personalizovanej regeneratívnej medicíne.”

Zdroj: esperite.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

/* Pôvodné */