Aké sú príčiny poškodenia mozgu?
Mozog je najzložitejším orgánom ľudského tela – sídlom inteligencie, interpretuje zmysly, je iniciátorom pohybu tela a ovláda naše správanie. Počas života však môže dôjsť k jeho poškodeniu. Dôvodom môže byť napr. poranenie pri športe alebo hre, pád či dopravná nehoda, ale aj nedostatok kyslíka, toxíny alebo niektoré infekčné ochorenia.
Príčinou poškodenia mozgu môžu byť často bežné situácie. Nešťastná náhoda tak môže v jednom okamihu zmeniť život a zanechať trvalé následky. Liečba je zvyčajne podporná (paliatívna) – orientovaná na zmiernenie symptómov. Hľadanie účinnej liečby poškodených buniek mozgu je pre vedcov veľkou výzvou, a ako nová možnosť riešenia tohto zdravotného stavu, sa ukazuje použitie pupočníkovej krvi.
Liečba pupočníkovou krvou
Výskum v posledných desaťročiach ukázal, že pupočníková krv obsahuje bunky a zložky, ktoré majú protizápalové a neuroprotektívne účinky a dokážu regenerovať poškodené tkanivo. Pupočníková krv má unikátne zloženie. Nachádzajú sa v nej rôzne typy kmeňových buniek vrátane krvotvorných, endotelových, epiteliálnych alebo mezenchymálnych. Je tiež bohatým zdrojom extracelulárnych proteínov, rastových faktorov a rôznych iných zložiek, ktoré majú preukázateľný liečebný potenciál.
Nová nádej pre pacientov?
Nedávno bola v Čechách medializovaná unikátna liečba malého Honzíka, u ktorého v dôsledku topenia, došlo k poškodeniu mozgu. Lekári mu podali vlastnú pupočníkovú krv. Nie je možné podať objektívny dôkaz, do akej miery sa pupočníková krv podieľala na veľkom zdravotnom zlepšení Honzíkovho stavu, no rodičia výrazný pokrok uvádzali presne v tom časovom období, v ktorom sa môžu prejaviť účinky kmeňových buniek. Použitie pupočníkovej krvi je pri tejto diagnóze podľa lekárov prelomové.
V súčasnosti vo svete existuje množstvo klinických štúdií a experimentálnych podaní pupočníkovej krvi pri liečbe neurologických poškodení a ochorení, vrátane genetických chorôb, cievnej mozgovej príhody, neurodegeneratívnych ochorení, detskej mozgovej obrny či niektorých ochorení autistického spektra. Viac o skutočných príbehoch, kedy pri liečbe ochorení pomohla pupočníková krv, si môžete prečítať tu.