sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Liečba slovenského dievčatka s detskou mozgovou obrnou vlastnou pupočníkovou krvou v USA

Šesťročnému dievčatku Nelly umožnila rodinná banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center zaradenie do americkej klinickej štúdie na liečbu detskej mozgovej obrny. Prvú časť liečby Nelly podstúpila v máji 2013 na prestížnej Duke University Hospital v Durhame. Druhú časť liečby Nelly absolvovala v máji tohto roka a do Ameriky sa vráti ešte jedenkrát – presne o rok. Pozrite si video o liečbe vlastnou pupočníkovou krvou priamo z USA.

Nelly Vadovičová

Program pre účastníkov štúdie sa začína vždy v pondelok a končí vo štvrtok. Je jasne stanovený a nesie sa v znamení vyšetrení – psychologických, neurologických, rečových, sluchových. Zvláštny dôraz sa kladie na hodnotenie jemnej motoriky a hybnosti dolných končatín.

Postup liečby v rámci klinickej štúdie priblížila hlavná riešiteľka štúdie, profesorka Dr. Joanne Kurtzbergová:

profesorka Dr. Joanne Kurtzbergová„Naša klinická štúdia má označenie dvojito zaslepená. To znamená, že jedna polovica detí dostane svoju vlastnú pupočníkovú krv, druhá infúziu s neškodnou tekutinou. Obe majú ružovú farbu. Po tejto prvej liečebnej návšteve sa deti znovu vrátia o rok. Ak prvýkrát prijali pupočníkovú krv, druhý raz ich čaká placebo a naopak.“

lekárka Jessica M. Sun„Ešte veľa nevieme o tom, ako sa kmeňové bunky správajú v mozgu, ale myslíme si, že uvoľňujú isté chemické látky či hormóny, ktoré pomôžu opraviť poškodené mozgové bunky a vytvoria nové spojenia. Očakávame, že to potrvá aspoň niekoľko mesiacov,“

hovorí lekárka Jessica M. Sun z pediatrického oddelenia Duke University Hospital, ktorá ošetrovala Nelly.

Detská mozgová obrnaLiečba Nelly je súčasť unikátneho programu Pomocná ruka, ktorý napĺňa víziu spoločnosti Cord Blood Center umožniť čo najširšie využitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na liečbu pacientov v súlade s trendmi vo svetovej medicíne.

V programe Pomocná ruka – Cord Blood Center:

  • aktívne vyhľadáva klientov/pacientov s diagnózou, kde môže pupočníková krv pomôcť
  • vyhľadáva pre pacientov transplantačné centrá v Európe a USA schopné využiť pupočníkovú krv na ich liečbu
  • organizuje prístup k liečbe
  • uhrádza náklady na liečbu

Kmeňové bunkyV rámci projetku Pomocná ruka bol v marci na Duke University Hospital liečený prvý klient skupiny CBC – rumunský chlapček Alex, s diagnózou DMO, ktorý ako prvé rumunské dieťa s touto diagnózou podstúpil liečbu transplantáciou kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Nelly je druhou klientkou skupiny Cord Blood Center, ktorá takúto liečbu podstupuje a ďalší klienti z krajín, kde pôsobí skupina Cord Blood Center, budú nasledovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *