sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Liečebný potenciál kmeňových buniek z placenty

Rady kmeňových buniek sa dnes rozširujú o kmeňové bunky izolované z placenty. Ukazuje sa, že tieto bunky majú výrazne širší liečebný potenciál než kmeňové bunky z  kostnej drene. Okrem toho, že ide o pluripotentné bunky schopné vytvárať rôzne druhy buniek, generujú aj rastové faktory, čím uľahčujú hojenie tkaniva. V budúcnosti by mohli mať mimoriadny význam pri nových terapeutických postupoch.

Vedci z Children’s Hospital Oakland Research Institute  publikovali výsledky svojho výskumu v Stem Cells Translational Medicine. Kmeňové bunky získali vo veľkom počte z placentárneho tkaniva, konkrétne priamo z choriónu. Podľa výskumníkov obsahuje toto tkanivo kmeňové bunky podobné embryonálnym, ktoré sa dokážu diferencovať na rôzne bunky ľudského tela – pľúcne, pečeňové či mozgové. Z toho vyplýva, že keby malo každé dieťa zamrazenú placentu, v budúcnosti by z buniek mohlo profitovať. Vedci tvrdia, že ich liečebný potenciál je naozaj veľký. Laboratórnym výskumom in vitro dokázali, že mezenchýmové bunky z placenty sa dokázali diferencovať na bunky podobné neurónom, kostným, cievnym a tukovým bunkám i bunkám pečene.

Tím pod vedením doktorov Serikova a Kuypersa informoval, že mezenchýmové kmeňové bunky odobraté z choriónu sú „súrodencami“ kmeňových buniek získaných z pupočníkovej krvi. Tie sa dnes využívajú predovšetkým na transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek, oficiálne štatistiky uvádzajú približne 30 000 liečených pacientov. Vedci sa zamýšľajú nad tým, že ich počet by výrazne vzrástol, keby sa k bunkám z pupočníkovej krvi pridali aj bunky z choriónu.

Prečítajte si pôvodné zdroje
Prečítajte si pôvodné zdroje