sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Nová možnosť liečby detí s cystickou fibrózou

Pre výskumníkov pracujúcich na nových možnostiach liečby cystickej fibrózy nastal veľmi významný čas na rozšírenie liečby tejto diagnózy. Za posledné štyri roky nechali na návrh CFA (Cystic Fibrosis Association) v Austrálii a na Novom Zélande odobrať a uskladniť pupočníkovú krv tým novorodencom, ktorí mali súrodencov s cystickou fibrózou. Iniciatíva vyšla z intenzívnej výskumnej skupiny pod vedením profesora Boba Williamsona z Melbourne univerzity.

„Pupočníková krv je výnimočný zdroj plný rôznych druhov kmeňových buniek. Bolo preukázané, že vedia vytvoriť pečeň, mozog a kožné bunky. Čoskoro k nim pravdepodobne pribudnú aj pľúcne bunky. V súčasnosti predstavuje pupočníková krv skutočnú nádej pre ľudí s cystickou fibrózou. Už vieme, že je bezpečná a účinná pri liečbe rakoviny a leukémie u detí. Dúfame, že rovnaký potenciál majú krvotvorné kmeňové bunky aj pri oprave poškodených pľúc u ľudí s cystickou fibrózou,”  vysvetľuje profesor Williamson.

Prelom v tomto smere síce môže nastať až o niekoľko rokov, avšak už v prvotnej fáze existujú pozitívne signály naznačujúce sľubný vývoj projektu. Pri testoch sa v skúmavke uvoľnili z buniek pupočníkovej krvi niektoré pľúcne proteíny. Williamson považuje za dôležitú aj skutočnosť, že deťom pri narodení odobrali a bezpečne uskladnili pupočníkovú krv. Bunky pupočníkovej krvi sa po potvrdení aktuálnej štúdie génovej terapie môžu ukázať ako veľmi cenné pre deti s cystickou fibrózou.

Cystická fibróza je autozomálne recesívne genetické ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje pľúca, ale taktiež pankreas, pečeň a črevá. Je charakteristická zvýšenou prepravou chloridu a sodíka v rámci celého epitelu, dôsledkom čoho vzniká silný a hustý sekrét.