sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Nová štúdia využíva pupočníkovú krv v liečbe cievnej mozgovej príhody u detí

V Spojených štátoch amerických zahájili novú klinickú štúdiu, ktorá lieči deti postihnuté mozgovou príhodou ich vlastnou pupočníkovou krvou.

Mŕtvica je náhle zablokovanie alebo poškodenie ciev v istej časti mozgu, následkom čoho sa zastaví prúdenie krvi, ktorá smeruje do postihnutej oblasti. Menej kyslíka a ďalších živín v danej časti mozgu môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie a chybnú činnosť. V Spojených štátoch postihne cievna mozgová príhoda jedného z 5000 novorodencov, čo je porovnateľný pomer ako pri dospelých nad 75 rokov.

Do aktuálnej štúdie na University of Texas Houston chcú zahrnúť 10 pediatrických pacientov s diagnostikovanou arteriálnou cievnou mozgovou príhodou už pri narodení. Urobia im základné vyšetrenia vrátane fyzických a neurologických testov, logopedické testovanie, laboratórne testy a vyšetrenie mozgu. Následne pacientom podajú bunky z pupočníkovej krvi formou infúzie do žily, pričom deti zostanú na klinike ďalších 24 hodín na pozorovanie. Ak nenastanú žiadne komplikácie, budú môcť potom odísť domov. Prvé dva týždne po začatí liečby budú pacienti chodiť na pravidelné kontroly každý deň, neskôr raz mesačne. Kontroly ich neminú ani neskôr, do Houstonu v Texase sa budú musieť vrátiť aj o 6 mesiacov, o rok a o dva roky na opakované testy a hodnotenia – podobné, ako pri vstupných vyšetreniach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *