Podľa výsledkov nedávno zverejnenej štúdie v lekárskom časopise Blood prof. Franco Locatelli potvrdil vynikajúce výsledky po transplantácii pupočníkovej krvi od HLA-identického súrodenca, podobné tým po transplantácii kostnej drene. Do štúdie zaradili 485 pacientov s Thalassemia major (TM) alebo kosáčikovitou anémiou (SCD). TM a SCD patria do skupiny dedičných krvných porúch a ochorení, ktoré majú vplyv na tvorbu červených krviniek a v dôsledku toho na kvalitatívne alebo kvantitatívne zníženie hodnoty hemoglobínu, ktorý je proteínom červených krviniek nesúcim kyslík.
Zotavenie po transplantácii buniek z pupočníkovej krvi trvalo o niekoľko dní dlhšie v porovnaní s kostnou dreňou, avšak celkové prežívanie po 6-tich rokoch bolo podobné u oboch skupín pacientov. V porovnaní s pacientmi, ktorým transplantovali štep kostnej drene, príjemcovia jednotky pupočníkovej krvi zaznamenali menej akútnych reakcií štepu proti hostiteľovi (GvHD) a žiadny nemal rozsiahle chronické následky tejto komplikácie, charakteristickej pre transplantácie od darcu.
V roku 2009 prof. Eliane Gluckmanová publikovala štúdiu, v ktorej spomenula, že krvotvorné kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú mladšie, viac „naivné“ a vyvolávajú menej časté a menej závažné akútne a chronické GvHD ako dospelé krvotvorných kmeňové bunky z kostnej drene alebo periférnej krvi. Táto výhoda sa prejaví na vyššej kvalite pacientovho života po transplantácii a na nižšej potrebe imunosupresívnych liekov.
Štúdia potvrdila, že príbuzenská transplantácia pupočníkovej krvi je vhodná transplantačná možnosť pre pacientov s hemoglobinopatiami.
Viac informácií:
Franco Locatelli et. al “Outcome of patients with hemoglobinopathies given either cord blood or bone marrow transplantation from an HLA-identical sibling” Blood ; 2013