Zdravá budúcnosť sa začína uložením – alebo “uskladnením” – kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi. Príležitosť, ktorá sa naskytne len raz, môže zmeniť alebo zachrániť život.
Použitie pupočníkovej krvi na transplantáciu krvotvorných buniek poskytuje viac výhod v porovnaní s použitím kostnej drene alebo progenitorových buniek z periférnej krvi. Výhody spočívajú v jednoduchosti odberu, kde nehrozí riziko pre matku ani novorodenca; v okamžitej dostupnosti; nízkom riziku prenosu infekcie a nižšom riziku reakcie štepu proti hostiteľovi so zachovaním vplyvu štepu na zhubný nádor.
V časopise „New England Journal of Medicine“ (December 2012) vedci z Andersonovho centra na výskum rakoviny v USA popísali klinickú štúdiu, v ktorej hodnotia novú možnosť použitia kmeňových buniek z pupočníkovej krvi ako náhradu krvi u dospelých pacientov. Ich vlastnú krv zničila chemoterapia alebo ožarovanie pri liečbe leukémie, lymfómov a iných hematologických nádorov. Spoločnou kultiváciou buniek jednej z dvoch pupočníkových krví a mezenchymálnych kmeňových buniek vedci pozorovali až 12-násobné zvýšenie počtu všetkých jadrových buniek a 40-násobné zvýšenie počtu krvotvorných kmeňových buniek.
„Navyše, okrem rýchlejšieho prihojenia neutrofilov a krvných doštičiek, kvalita prihojenia bola lepšia ako kedykoľvek predtým,“ povedal prvý autor, doktor Marcos de Lima, ktorý viedol štúdiu ešte počas svojho pôsobenia na Andersonovej fakulte. Teraz je profesorom medicíny na Case Western Reserve University School of Medicine v americkom Clevelande.
Profesorka Elizabeth Shpall z Andersonovho centra transplantácií kmeňových buniek a bunkovej terapie a zároveň riaditeľka banky pupočníkovej krvi povedala, že rozšírenie pupočníkovej krvi o mezenchymálne bunky „by sa mohlo stať novým štandardom starostlivosti, ak sa naše zistenia potvrdia v randomizovanej klinickej štúdii.“