sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Nové spôsoby, ako zlepšiť použitie pupočníkovej krvi u dospelých

Využitie pupočníkovej krvi ako zdroja hematopoetických kmeňových buniek na transplantáciu je veľmi výhodné. Vedci v posledných rokoch venovali veľa úsilia zlepšovaniu využitia jednotiek pupočníkovej krvi na transplantáciu u dospelých. Išlo o rôzne metódy: expanzia ex vivo hematopoetických kmeňových buniek (HSC), pridanie mezenchymálnych buniek, vnútrokostné dodanie HSC, infúzia dvoch štepov pupočníkovej krvi alebo použitie pupočníkovej krvi spoločne s kostnou dreňou a metódy zlepšenia uchytenia alebo prijatia štepu.

Kmeňové bunky si hneď po vložení do pacienta nájdu cestu do kostnej drene a adaptujú sa. Tento proces sa nazýva „prihojenie“ (homing). Potom sa začnú množiť/ deliť a vytvárať (diferenciovať) nové krvné bunky a teda aj nový hematopoetický a imunitný systém pre ich príjemcu. Tento proces sa nazýva prihojenie štepu (engrafment).

Lekár Leonard Zon, hematológ a riaditeľ Programu pre kmeňové bunky Detskej nemocnice v Bostone, identifikoval prírodnú zložku (nazvanú FT1050), ktorá môže zvýšiť rýchlosť a kvalitu prihojenia štepu, znížiť čas na zotavenie pacientov po transplantácii kmeňových buniek pri liečbe rakoviny alebo iných chorôb. Na základe tohto objavu začali vedci Inštitútu pre štádium rakoviny Dana-Faber v Bostone prvú fázu klinickej štúdie. V nej študovali bezpečnosť buniek pupočníkovej krvi, ktoré boli ošetrené FT1050, pre dospelých pacientov s transplantátom kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Zároveň budú zisťovať, či takto upravené bunky urýchľujú prihojenie štepu.

Dvanástim pacientom, ktorí sa štúdie zúčastnili, sa štep prihojil o tri až štyri dni rýchlejšie ako u bežných buniek z pupočníkovej krvi, bez významnejších vedľajších účinkov.

Lekár Corey Cutler to uzavrel slovami: „FT1050 počas preklinického výskumu ukázala schopnosť aktivovať hematopoetické kmeňové bunky, aby sa prihojili rýchlejšie a s väčším úspechom. Výsledky tejto štúdie na pacientoch, ktorí dostali transplantát kmeňových buniek z pupočníkovej krvi po chemoterapii s redukovanou intenzitou, boli povzbudivé. Plánujú sa ďalšie štúdie, ktoré by študovali hematopoetické kmeňové bunky ošetrené FT1050 na väčšej skupine pacientov.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *