sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Pacientky z Francúzska a USA dostávajú v jeden deň šancu na prežitie vďaka pupočníkovej krvi zo Slovenska

Dve jednotky pupočníkovej krvi zo slovenskej verejnej banky putujú do USA  a Francúzska, kde budú transplantované vážne chorým pacientom. Jednou je dvanásťročné dieťa trpiace akútnou leukémiou, druhou je žena v strednom veku s preleukemickým syndrómom.

Historicky prvé vydanie dvoch transplantátov v jeden deň. Obaja pacienti podstúpia transplantáciu krvotvornými bunkami od darcu (alogénnu transplantáciu). Je to už desiata a jedenásta jednotka slovenskej pupočníkovej krvi vydaná na transplantáciu do zahraničia. Slovenská verejná banka je súčasťou medzinárodnej databázy BMDW združujúcej 44 národných registrov v 26 krajinách s takmer pol miliónom jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré sú k dispozícii pacientom na celom svete.

Liečba leukémie transplantáciou pupočníkovej krvi a kostnej drene

Lekári na celom svete už dlhé roky hľadajú liek na leukémiu ako jedno z často sa vyskytujúcich ochorení 20. a 21. storočia. Transplantáciu kostnej drene doplnila v posledných rokoch transplantácia krvotvorných buniek z pupočníkovej krvi. Tá poskytuje viacero výhod. Hlavnou je okamžitá dostupnosť. Odobratá a spracovaná pupočníková krv je vo forme transplantátu k dispozícii prakticky ihneď, oproti tomu proces získania kostnej drene je časovo náročnejší (je nutné nájsť darcu, znovu otestovať zhodu s údajmi v databáze, dreň odobrať, spracovať a až následne sa môže uskutočniť transplantácia). Kým transplantovaná kostná dreň sa musí zhodovať vo všetkých ôsmich HLA indikátoroch, pupočníková krv je prispôsobivejšia a nie je taká náročná na zhodu v parametroch s organizmom prijímateľa.

Slovenská pupočníková krv – zachránené životy doma aj vo svete

Pupočníková krv zo Slovenska bola použitá na liečbu už 17 pacientov. V priebehu dvoch rokov putovalo už jedenásť jednotiek na transplantáciu do iných krajín. Na Slovensku bola využitá šesťkrát – päťkrát to bola krv od súrodenca, jeden pacient využil vlastnú pupočníkovú krv. V slovenskej verejnej banke sa nachádza 1691 jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré sú zároveň zaradené do medzinárodnej databázy BMDW a sú k dispozícii pacientom na Slovensku aj v zahraničí. Pupočníková krv zo Slovenska patrí medzi celosvetovo najkvalitnejšie, pretože obsahuje najväčší počet krvotvorných buniek, ktoré sú základným predpokladom úspešnosti transplantácie. Slovensko má jednu z najväčších verejných bánk pupočníkovej krvi v prepočte na obyvateľa.

Široké použitie pupočníkovej krvi

Pupočníková krv dnes lieči desiatky závažných ochorení, pričom ich počet ďalším výskumom neustále rastie. Najčastejšie sa používa pri leukémii a iných poruchách krvotvorby (napr. lymfómy, myelodysplastický syndróm, dedičné poruchy krvných doštičiek), ale tiež pri liečbe dedičných metabolických ochorení, nádorových ochorení a pri vrodených poruchách imunitného systému (napr. SCID). Prostredníctvom autológnych transplantácií (využívajú sa vlastné bunky) sa pupočníková krv využíva experimentálne aj pri diabete mellitus prvého typu, detskej mozgovej obrne, lupuse, skleróze multiplex či génovej terapii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *