sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Prečo lekári odporúčajú uskladnenie pupočníkovej krvi

Všetky vnúčatá Dr. Holemona dostali pri svojom narodení ako prvý dar od starých rodičov odber a uchovanie pupočníkovej krvi. V tom čase starý otec ani netušil, aký veľký význam bude mať tento odber pre jednu z vnučiek.

Dr. Lance Holemon

Som pôrodník/gynekológ vo Phoenixe v Arizone a bol som medzi prvými lekármi, ktorí začali odoberať pupočníkovú krv pri pôrodoch svojich rodičiek. Som aj deväťnásobným starým otcom a mal som príležitosť odobrať pupočníkovú krv pre všetky moje vnúčatá.

Prvýkrát som počul o možnosti odobrať pupočníkovú krv kvôli jej obsahu novorodeneckých kmeňových buniek začiatkom 90. rokov. Predtým som sa stretol s pojmom pupočníková krv iba na stránkach učebníc embryológie.

Kmeňové bunky hrajú dôležitú úlohu počas celého nášho života. Keď ich odoberiete a znovu ich vložíte do tela, môžu rôznymi spôsobmi stimulovať telo k tomu, aby sa samo uzdravilo. Z tohto dôvodu rád porovnávam uskladnenie pupočníkovej krvi s investíciami do budúceho zdravia dieťaťa.

Moja vnučka rok po svojom narodení mala diagnostikovanú cievnu mozgovú príhodu. Mŕtvicu prekonala ešte v maternici, hoci celé tehotenstvo bolo nekomplikované. Našťastie sme jej ako starí rodičia darovali pri narodení odber a uskladnenie jej pupočníkovej krvi.

Tým, že vnučka mala k dispozícii svoju pupočníkovú krv, otvorili sa jej dvere k experimentálnej liečbe na Duke University. V júli 2018 vnučke podali jej vlastnú pupočníkovú krv – alebo „super krv“, ako sme to v rodine nazývali. Len pár týždňov po podaní sa jej stav v oblasti fyzioterapie veľmi zlepšil.

Aj keď sa uskladnenie pupočníkovej krvi nemusí zdať také praktické ako autosedačka, také rozkošné ako plyšové zvieratko alebo také nevyhnutné ako krabica plienok, keď prišla diagnóza a otvorili sa dvere na liečbu vďaka dostupnosti pupočníkovej krvi, naša rodina pochopila, aký cenný dar to bol.

Zdroj: https://www.cordblood.com/benefits-cord-blood/umbilical-cord-blood-banking

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *