sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Príbeh Nelly Vadovičovej: unikátna liečba detskej mozgovej obrny kmeňovými bunkami z vlastnej pupočníkovej krvi

Detská mozgová obrna je jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich diagnóz nervového systému u detí. Súčasná medicína  nedokáže liečiť jej prvotnú príčinu,  iba zmierniť vzniknuté následky. Nádej na liečbu  predstavuje vlastná pupočníková krv, ktorá by mohla pomôcť aj 5-ročnej Nelly Vadovičovej.

Ide  o prvé slovenské dieťa, ktorému rodinná banka Cord Blood Center umožní podstúpiť liečbu kmeňovými bunkami z jeho vlastnej pupočníkovej krvi v rámci klinickej štúdie na Duke University Hospital v USA.

„Detská mozgová obrna vzniká následkom poškodenia mozgu v období pred pôrodom, počas pôrodu alebo krátko po pôrode. Najčastejšou príčinou býva nedostatok kyslíka – ide o tzv. hypoxicko-ischemické poškodenie mozgu. Následná porucha zasiahnutej oblasti mozgu sa väčšinou prejaví v motorickej, čiže hybnej oblasti ako ochrnutie, ďalším dôsledkom môžu byť zmeny v psychomotorickom vývoji. Môžu sa pridružiť aj iné príznaky ako napríklad epileptické záchvaty“ vysvetľuje RNDr. Miroslav Kubeš, CSc., zástupca Cord Blood Center.

Klinická štúdia v USA
Svetoví odborníci vo všeobecnosti vkladajú veľkú nádej do bunkovej terapie, založenej na obnove poškodených tkanív. Touto schopnosťou disponujú kmeňové bunky, nazývané tiež „bunky-opravárky“, nachádzajúce sa v pupočníkovej krvi. Klinické štúdie s využitím kmeňových buniek z pupočníkovej krvi v oblasti regeneratívnej medicíny sa v súčasnosti vykonávajú prevažne mimo Európy. Práve z toho dôvodu rodinná banka Cord Blood Center nadviazala spoluprácu s Duke University Hospital v USA, kde sú v klinickom skúšaní kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na svete zrejme najďalej. Nelly Vadovičová sa tu podrobí unikátnej liečbe pod dohľadom priekopníčky v liečbe vlastnou pupočníkovou krvou a svetoznámej odborníčky Dr. Joanne Kurtzbergovej. „Skutočnosť, že také prestížne transplantačné pracovisko ako je Duke University Hospital, akceptovalo jednotku pupočníkovej krvi z našej rodinnej banky, je pre nás potvrdením kvality našich transplantátov a našej práce,“ dopĺňa  Miroslav Kubeš.

Kmeňové bunky z vlastnej pupočníkovej krvi budú Nelly podané vnútrožilovo, podobne ako transfúzia krvi. Bunky by si mali poškodené miesta v mozgu nájsť a zregenerovať poškodené tkanivo.

Využitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi, uchovanej pre potreby dieťaťa, sa dnes skúma aj v mnohých ďalších klinických štúdiách – okrem detskej mozgovej obrny napríklad aj pri získanej hluchote detí, diabete I. typu, reumatoidnej artritíde, autizme a ďalších diagnózach.

Liečba Nelly je súčasťou projektu Pomocná ruka, v rámci ktorého rodinná banka Cord Blood Center aktívne vyhľadáva pacientov a transplantačné centrá, organizuje prístup k liečbe a finančne ju zabezpečuje. „Ide nám o to, aby pupočníková krv nebola len uchovávaná, ale aj využitá na liečbu.  Naša vízia je umožniť čo najširšie využitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na liečbu pacientov v súlade s trendmi vo svetovej medicíne,“ dopĺňa Miroslav Kubeš.

„Pre nás bola diagnóza detská mozgová obrna veľkým šokom. Chorobu si ale človek nevyberá, a preto sme radi, že sa nám naskytla možnosť takejto jedinečnej liečby pre našu dcérku,“ hovorí Nellyina mama, Marianna Vadovičová, ktorej slová dopĺňa jej manžel: „Je to pre nás všetkých veľká nádej na uzdravenie a veríme, že aj vďaka kmeňovým bunkám bude naša Nelly držať krok so svojimi zdravými rovesníkmi. Ona veľmi chce a aj to nás posúva vpred.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *