Americká pacientka s leukémiou sa stala prvou ženou a celkovo treťou osobou na svete, ktorá sa doteraz vyliečila z HIV po transplantácii krvotvorných kmeňových buniek, tvrdia vedci. O prípade, ktorý bol prezentovaný vo februári tohto roku na lekárskej konferencii v Denveri, informovala stanica BBC.
Žene v strednom veku diagnostikovali HIV v júni 2013 a antiretrovírusové lieky udržiavali hladinu vírusu na nízkej úrovni. V marci 2017 jej diagnostikovali aj akútnu myeloidnú leukémiu. V auguste toho istého roku dostala pupočníkovú krv od darcu s mutáciou, ktorá blokuje vstup HIV do buniek, píše denník New York Times.
Tri roky po transplantácii bola pacientke antiretrovírusová liečba prerušená a ani po 14mesiacoch od prerušenia jej krvné testy nevykazujú žiadne známky HIV.
Na rozdiel od dvoch predchádzajúcich známych prípadov, keď pacienti dostali pri transplantácii kostnej drene kmeňové bunky od dospelých darcov, u ženy boli použité krvotvorné kmeňové bunky pupočníkovej krvi.
Všetci traja doposiaľ vyliečení pacienti však mali rakovinu a na záchranu života potrebovali transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek. Liečba HIV nikdy nebola primárnym cieľom, lebo terapia je príliš riskantná na to, aby sa použila u každého s HIV, keďže antiretrovírusová terapia poskytuje ľuďom s HIV takmer normálnu dĺžku života. Tento prípad však potvrdzuje, že liečba HIV je možná a ďalej posilňuje použitie génovej terapie ako realizovateľnej stratégie.
Prípad spomínanej ženy bol súčasťou rozsiahlejšej americkej štúdie ľudí žijúcich s HIV, ktorí podstúpili rovnaký typ transplantácie krvotvorných kmeňových buniek na liečbu rakoviny a závažných ochorení.