sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Pupočníková krv by mohla pomôcť v liečbe ekzému a artritídy

Pupočníková krv by mohla pomôcť v liečbe ekzému a artritídy

Niektorých pacientov, ktorí podstúpili transplantáciu krvotvorných buniek od darcu, postihuje ochorenie známe ako Graft versus Host Disease (GvHD) – reakcia štepu proti hostiteľovi. Je to vedľajší účinok transplantácie, pri ktorom nový imunitný systém pacienta napáda jeho telo, čo často vedie aj k niektorým kožným reakciám.

Pri hľadaní liečby tohoto ochorenia, vedci náhodne objavili aj možnú liečbu ekzému a reumatoidnej artritídy.

Potlačenie imunitnej reakcie (imunosupresia)

Už nejaký čas je známe, že látky obsiahnuté v pupočníkovej krvi majú protizápalové a imunosupresívne vlastnosti, hoci nebolo známe čo sú to za látky. Vedci zistili, že určité bielkoviny nájdené v pupočníkovej krvi môžu mať takéto vlastnosti.

Tieto proteíny blokujú aktivitu buniek imunitného systému, ktoré sa nazývajú NK bunky (Natural killer cells), a týmto spôsobom môžu predchádzať vzájomnému odmietnutiu tela matky a plodu. Vedci tiež zistili, že tieto bielkoviny môžu byť využité na blokovanie NK buniek aj v ostatných častiach tela.

Vedci predpokladajú, že tento objav môže viesť k vytvoreniu prevratného krému, ktorý bude obsahovať bielkoviny z pupočníkovej krvi ako účinnej látky, ktorá by mohla zmierniť symptómy ekzému a reumatoidnej artritídy, ako aj GvHD.

Zásadný prielom

Lekárka Aurore Saudemont, skúsená výskumníčka z Anthony Nolan – spolku pre rakovinu krvi, vyhlásila:

„V súčasnej dobe je ťažké terapeuticky riadiť stavy ako sú napríklad ekzém a reumatoidná artritída, takže tento náhodný objav by mohol potenciálne ponúknuť zásadný prielom. Rovnako ako sú nápomocné tieto poznatky v liečbe pacientov s rakovinou krvi, ktorí trpia následkami  GvHD, by mohli pomôcť aj v rozvinutí terapie odstraňujúcej príznaky ekzému, reumatoidnej artritídy a dokonca aj alopecia areata (pozn. ložiskové vypadávanie vlasov), bez spôsobenia významných vedľajších účinkov. Môže to zmeniť životy pacientov, keďže symptómy, ako sú zápal, svrbenie a začervenanie môžu spôsobovať vážne problémy.“

Táto štúdia je publikovaná v European Journal of Immunology – európskom imunologickom vedeckom časopise.

Na vyvinutie krému je potrebný ďalší výskum a zapojenie farmaceutických spoločností, ale vedci dúfajú, že by mohol byť testovaný na prvých pacientoch už do 5 rokov.

Zdroj:www.webmd.boots.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *