V posledných rokoch sa kmeňové bunky z pupočníkovej krvi ukázali ako neoceniteľný materiál na liečenie hematologických porúch, najmä vďaka ich schopnosti diferencovať sa na bunky tkanív ako sú napríklad koža alebo nervový systém. Túto schopnosť experimentálne dokázala široká škála publikovaných prác. Vďaka svojej pomerne ľahkej dostupnosti si pupočníková krv získava čoraz väčšiu obľubu v hematologických aplikáciách a začína sa o nej hovoriť aj ako o hlavnom kandidátovi na liečenie teplotných alebo mechanických poškodení tkanív a orgánov.
Výsledky výskumu vedcov z New Jersey Medical School ukázali, že transfúzia pupočníkovej krvi môže urýchliť vyliečenie pacientov, ktorí trpia popáleninami, zraneniami a poškodením mozgu. V tomto kontexte sa o perspektívne využitie pupočnikovej krvi začína zaujímať aj armáda.
S popáleninami, zraneniami a traumatickým poškodením mozgu prichádzajú do styku veľmi často práve vojaci v oblastiach vojnových konfliktov. Transfúzia pupočníkovej krvi tak môže urýchliť zahojenie zranení, popálenín, regeneráciu nervového systému, funkcií mozgu a najmä v maximálnej možnej miere umožniť zranenému vojakovi žiť plnohodnotný život.