sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Rekordný rast verejnej banky pupočníkovej krvi

Vďaka grantu z Nórskeho finančného mechanizmu a Finančného mechanizmu EHP bola slovenská verejná banka pupočníkovej krvi v roku 2010 globálne najrýchlejšie rastúcou bankou. Dáva tak nádej pacientom na celom svete.

Podpora z finančných mechanizmov umožnila v roku 2010 rekordne rozšíriť slovenskú verejnú banku pupočníkovej krvi, a to o 1059 jednotiek. Bol to viac ako 200-percentný medziročný nárast. K 28. februáru 2011 obsahuje verejná banka a register už 1625 jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré sú prostredníctvom medzinárodnej databázy BMDW k dispozícii pre pacientov na celom svete.

V rokoch 2007 – 2011 bol realizovaný projekt Rozšírenie slovenského registra pupočníkovej krvi, spolufinancovaný práve z Nórskeho finančného mechanizmu, Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu SR.

„Je to dôležitý projekt, ktorý veľmi oslovil verejnosť, hlavne mladé mamičky. Pomohol zlepšiť informovanosť o pupočníkovej krvi, o jej význame a možnostiach, ktoré dáva pri liečení chorôb krvotvorby. Som veľmi rada, že vďaka slovenskej verejnej banke sa v krátkom čase podarilo pomôcť až 7 pacientom,“ vyjadrila sa mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku, jej excelencia Trine Skymoen.

Prečo je dôležitá verejná banka pupočníkovej krvi?

Pupočníková krv obsahuje vzácne krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa podávajú pacientom na liečbu či záchranu života pri zlyhaní tvorby krvi. Cieľom verejných bánk a registrov pupočníkovej krvi je umožniť v čo najväčšej miere, aby každý pacient na svete, ktorý potrebuje  transplantáciu krvotvorných buniek, našiel pre seba vhodného darcu.

Slovenská pupočníková krv pomáha doma aj vo svete

Slovenská verejná banka Eurocord-Slovakia je prepojená s medzinárodnou databázou BMDW. Vďaka tomu k nej majú prístup pacienti na všetkých koncoch zeme. O dôležitosti banky pupočníkovej krvi svedčí aj skutočnosť, že na liečbu chorých bola použitá už 13-krát pupočníková krv zo Slovenska. Do iných krajín putovala na transplantáciu pre 7 pacientov. Na Slovensku bola použitá pre 6 pacientov – súrodenecká aj vlastná pupočníková krv.

„Teší nás, že aj malé Slovensko prispieva svojou trochou do rozsiahleho systému medzinárodnej výmeny darcov krvotvorných buniek, ktorý denne prináša nádej desiatke pacientov,“ povedala Marína Polonská, koordinátorka projektu a verejnej banky pupočníkovej krvi na Slovensku.

Potrebná je podpora od celej spoločnosti

Spracovanie a skladovanie pupočníkovej krvi je finančne náročným procesom. Preto je na udržanie a rozvoj verejnej banky potrebné zabezpečiť ďalšie finančné prostriedky. Zdrojom sú aj 2 % z daní obyvateľstva. Príspevkom 2 % z daní verejnosť umožní viacerým mamičkám darovať pupočníkovú krv do verejnej banky. Tým sa zvýši šanca aj pre slovenských pacientov nájsť si doma vhodných darcov.

Občianske združenie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek Eurocord-Slovakia je neštátne zdravotnícke zariadenie, ktoré pôsobí ako zmiešaná banka pupočníkovej krvi. Budúce matky majú možnosť darovať pupočníkovú krv do verejnej banky pre pacientov kdekoľvek vo svete, alebo sa môžu rozhodnúť pre privátne uskladnenie pupočníkovej krvi svojho dieťaťa na jeho vlastné použitie.

Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek Eurocord-Slovakia vznikol v roku 1997 ako občianske združenie, ktorého hlavným poslaním je realizácia, propagácia a koordinácia aktivít vedúcich k využitiu kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na liečbu a výskum. Eurocord-Slovakia rozvíja verejnú banku  darovanej pupočníkovej krvi, ktorú získava od dobrovoľných darkýň. Je členom medzinárodnej výmennej siete Bone Marrow Donors Worldwide – BMDW. Taktiež na vlastné náklady pripravuje transplantáty z pupočníkovej krvi určené na indikovanú súrodeneckú transplantáciu. Od roku 2001 Eurocord-Slovakia zabezpečuje odber, spracovanie, zamrazenie a dlhodobé uskladnenie pupočníkovej krvi pre vlastnú potrebu dieťaťa. Eurocord-Slovakia vykonáva svoju činnosť na základe povolení Ministerstva zdravotníctva SR. Viac informácií o spoločnosti sa dozviete na webovej stránke www.eurocord.sk