sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Slovenská pupočníková krv mieri do USA. Zachraňuje pacienta s leukémiou

Pupočníková krv zo Slovenska putuje do USA. Potrebuje ju 61-ročný pacient trpiaci akútnou leukémiou, pri ktorej je narušená krvotvorba v kostnej dreni. Lekári hľadali vhodnú jednotku pupočníkovej krvi prostredníctvom medzinárodnej databázy BMDW združujúcej 44 národných registrov pupočníkovej krvi v 26 krajinách. Databáza okrem 15 miliónov darcov kostnej drene obsahuje aj takmer 500-tisíc jednotiek pupočníkovej krvi.

Ochorenia, pri ktorých dochádza k zlyhaniu tvorby krvi, si vyžadujú transplantáciu krvotvorných buniek. Tie je možné získať z kostnej drene, periférnej krvi alebo z pupočníkovej krvi odobratej pri narodení dieťaťa. Na zabezpečenie krvotvorných buniek

slúžia verejné registre dobrovoľných darcov kostnej drene a banky zmrazenej a uskladnenej pupočníkovej krvi od dobrovoľných darcov.

„Slovenská pupočníková krv je najkvalitnejšou na svete. Preto v prípadoch, keď je  použitie pupočníkovej krvi jedinou možnou formou liečby pacienta, často sa vhodná jednotka nájde práve v našej verejnej banke. Sme radi, že touto formou môžeme pomáhať pacientom na celom svete,“ uviedol zakladateľ registra a predseda správnej rady Eurocord-Slovakia MUDr. Zohdy Hamid.

Slovenská pupočníková krv pomáha doma aj vo svete

Pupočníková krv zo Slovenska bola použitá na liečbu už 14 pacientov. V priebehu dvoch rokov osem jednotiek putovalo na transplantáciu do iných krajín. Na Slovensku bola využitá šesťkrát – päťkrát to bola krv od súrodenca, jeden pacient využil vlastnú pupočníkovú krv.

Na veku nezáleží

Kým vlastnú pupočníkovú krv alebo krv od súrodenca mohli zatiaľ lekári použiť iba u detí (s odbermi pupočníkovej krvi sa začalo iba pred približne 10 rokmi), darovaná pupočníková krv pomáha aj dospelým pacientom. Dôkazom toho sú aj pacienti, ktorým verejná banka pupočníkovej krvi zo Slovenska zaslala darované jednotky – od maličkého dojčaťa až po seniora. Priemerný vek bol 38 rokov.

Štatistika

Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek v priebehu posledných dvoch rokov dostal 122 požiadaviek na detailnejšie vyšetrenie zmrazených jednotiek pupočníkovej krvi. Najčastejšie nás oslovujú centrá z USA, Talianska a Turecka. Z týchto požiadaviek sa reálne vydalo 8 jednotiek, a to 5-krát do USA, raz do Česka a raz do Talianska. Ochorenia, v prípade ktorých nás najčastejšie oslovili transplantačné centrá, boli leukémie a myelodysplastický syndróm. K 31. 3. 2011 má slovenská verejná banka 1691 darovaných jednotiek zaradených v medzinárodnej výmennej databáze.

Verejná a súkromná banka pupočníkovej krvi

Eurocord-Slovakia pôsobí ako zmiešaná banka pupočníkovej krvi. Budúce matky majú možnosť rozhodnúť sa pre uskladnenie vlastnej pupočníkovej krvi alebo ju darovať do verejnej banky. Obe alternatívy majú dnes význam a vhodne sa dopĺňajú. Výhodou privátneho uskladnenia pupočníkovej krvi je možnosť použitia nielen pre dieťa, ktorému bola odobraná, ale v prípade zhody aj pre jeho súrodencov. Vo svete prevláda uskladnenie vlastnej pupočníkovej krvi a taktiež transplantácie vlastných kmeňových krvných buniek. Rovnaký trend možno sledovať aj na Slovensku.

Prvenstvá slovenskej banky pupočníkovej krvi

2004 – Vydanie pupočníkovej krvi na liečbu malého pacienta, u ktorého slovenskí lekári ako prví v Európe použili vlastnú pupočníkovú krv. Liečba bola úspešná.

2009 – Výročná správa BMDW uvádza, že slovenská verejná banka má najvyšší priemerný počet  buniek v jednotkách pupočníkovej krvi, ktoré boli zaradené do medzinárodnej výmennej databázy (44 rôznych registrov/bánk). Počet buniek je jedným z najdôležitejších parametrov pre úspešnú transplantáciu.

2010 – Najrýchlejšie rastúca verejná banka v rámci BMDW s ročným nárastom o 200 %.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *