sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Slovenský register darcov pupočníkovej krvi je svetovou jednotkou

Medzinárodná databáza darcov kostnej drene a pupočníkovej krvi Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW), vo svojej výročnej správe každoročne uverejňuje hodnotenie darcovských registrov z hľadiska priemerného počtu buniek nachádzajúcich sa v transplantátoch v medzinárodnej výmene. Najdôležitejším kritériom kvality pupočníkovej krvi vo registroch darcov je práve priemerný počet buniek v odobratej krvi, pretože viac buniek v transplantáte zvyšuje šance pacienta v boji s chorobou. Tu dosahuje slovenský register darcov Eurocord-Slovakia svetové prvenstvo, ktoré podľa pravidelného hodnotenia BMDW obhájil už 7-krát po sebe.

Tabuľka: Priemerný počet buniek v jednotke pupočníkovej krvi podľa bánk pupočníkovej krvi / registerov (Výročná správa BMDW 2013) Tabuľka: Priemerný počet buniek v jednotke pupočníkovej krvi podľa bánk pupočníkovej krvi / registerov (Výročná správa BMDW 2013) www.bmdw.org.

Pupočníková krv z laboratórií Eurocord-Slovakia dosahuje dlhodobo špičkovú kvalitatívnu úroveň. Spomedzi 49 registrov sveta, mala v r.2013 až 1 720 HLA typizovaných jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré sú k dispozícii pre pacientov z celého sveta. V roku 2014 Eurocord-Slovakia zaradil do registra 15 novych jednotiek. Ak transplantačné centrum kdekoľvek vo svete nájde pre svojho pacienta vhodnú pupočníkovú krv v slovenskom registri, oslovia Eurocord-Slovakia s požiadavkou o poskytnutie podrobných informácií a zabezpečenie potrebných vyšetrení. Na základe výsledkov sa transplantačné centrum rozhodne, či je pre ich pacienta daná pupočníková krv vhodná a následne požiada o jej rezerváciu a neskôr o vydanie. Ročne Eurocord-Slovakia spracuje cca. 100 požiadaviek zo zahraničia.

Doteraz register darcov vydal 32 jednotiek darovanej pupočníkovej krvi na liečbu chorých pacientov, ostatnú z nich už aj v roku 2015. V počte vydaných jednotiek pupočníkovej krvi na obyvateľa je Slovensko úspešnejšie ako napr. Holandsko alebo Veľka Británia.Register darcov pupočníkovej krvi získava podporu od obyvateľov a firiem aj z darovania 2% dane, okrem prevádzky registra pupočníkovej krvi realizuje aj indikované odbery, klinickú štúdiu pre liečenie detskej mozgovej obrny v spolupráci s rodinnou bankou Cord Blood Center ako súčasť CBC Group.

 


About the Cord Blood Center Group (CBC Group) and Bone Marrow Donors Worldwide

CBC Group includes also Eurocord-Slovakia as a registry of donors, is the second largest European cord blood stem cells bank, where the parents of more than 140 000 children have stored cord blood. CBC Group Experts cooperating for use in medical purposes for 56 cord blood units that have been used to treat children and adults, as sibling transplantation, as well as in unrelated patients. Quality transplant grafts processed by international experts CBC group was recognized and accepted by transplant centers around the world, for example in the U.S., Germany, UK, France, Netherlands, Australia, Brazil, Israel etc..

Bone Marrow Donors Worldwide started as an initiative of the Immunobiology Working Party of the European Group of Blood and Marrow Transplantation (EBMT) in 1988. BMDW is the continuing effort to collect the HLA phenotypes and other relevant data of volunteer stem cell donors and cord blood units and is responsible for the co-ordination of their worldwide distribution. Participants are 75 stem cell donor registries from 53 countries, and 49 cord blood banks from 33 countries. The current number of donors and cord blood units in the BMDW database is: 25,105,822 (24,502,534 donors and 603,288 CBU’s). There are currently 914 users from 551 organisations authorized to access the on-line BMDW services.

Informácie pre médiá:

Roman Začka
Head of Marketing and PR
+421 917 853 132
Zacka@cordbloodcenter.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *