sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Andrej

Statočný Andrejko

Naša banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center aktívne ponúka pomoc deťom s odobratou pupočníkovou krvou, ktoré môžu byť liečené kmeňovými bunkami, v rámci programu Pomocná ruka. Už viacerým deťom sme zabezpečili liečbu na špičkovom pracovisku Duke University Hospital v USA s kompletnou úhradou nákladov na liečbu i pobytInvestujeme však aj do vlastných klinických štúdií. V roku 2014 boli na Slovensku i v Rumunsku otvorené štúdie zamerané na liečbu detí s detskou mozgovou obrnou, ktoré možno považovať za ojedinelé svojho druhu v Európe. Poskytujeme tak možnosť viacerým deťom, ktoré majú k dispozícii vlastnú pupočníkovú krv, ľahší prístup k liečbe. Čím skôr je liečba vykonaná, tým je väčšia šanca na úspech.

Počas 5 rokov absolvuje 50 detí s uchovanou vlastnou pupočníkovou krvou na Slovensku liečbu v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Všetky náklady spojené s liečbou hradí zadávateľ štúdie – Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, člen Cord Blood Center Group.

Jedným z malých pacientov, ktorí podstúpili liečbu detskej mozgovej obrny v slovenskej klinickej štúdii je aj Andrej.

Andrejova mama mala rizikové tehotenstvo, narodil sa predčasne a vážil necelých 1700 g. Z najhoršieho sa dostal vďaka starostlivosti mamičky, ktorá sa dnes teší z milého a komunikatívneho chlapčeka, ktorý vždy prekvapí nejakou zvedavou otázkou. Má však detskú mozgovú obrnu a aj keď intelektuálne zodpovedá svojmu veku, s motorikou to bolo od začiatku horšie. Napriek intenzívnej rehabilitácii sa Andrejko nepostavil na nohy a nezvládal ani pohyb štvornožky. V roku 2014 bol zaradený do slovenskej štúdie a pol roka po podaní pupočníkovej krvi kontrolné vyšetrenia ukázali pokrok. Začal sa presúvať po štyroch a snaží sa aj chodiť. Zíde sám z postele, kľakne si a jeho stabilita sa zlepšuje.

„Ja beriem tento typ liečby ako úžasnú vec. Nie sme ešte vo finále, ale pokroky sú úžasné. Podané bunky spolu s rehabilitáciami ho neskutočne posúvajú dopredu a veríme, že náš Andrejko sa čoskoro postaví na nohy. Je užasné, že deti s podobným postihom majú nádej na svetlo na konci tunela a môžu sa posunúť tam, kde to už nečakali. Držíme aj ostatným palce a ďakujeme Cord Blood Centru, že inicioval pre deti na Slovensku túto študiu,

vyznala sa jeho mama.

Jeho fyzioterapeutka Mgr. Martina Mihaliková z centra REMI zhodnotila Andrejkov stav po podaní pupočníkovej krvi nasledovne:

„Po podaní pupočníkovej krvi nastali u Andreja viditeľné pokroky. Pol roka po podaní sa Andrejova stabilita zlepsila natoľko, že dokáže sedieť bez opierania sa o ruky a zároveň sa hrá. Lepšie manipuluje s menšími predmetmi. S oporou sa snaží postaviť, zvláda stáť a snaží sa o chôdzu. Zlepšila sa artikulácia a aj reč je zrozumitelnejšia.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

/* Pôvodné */