sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Štvorročný americký chlapec získa zo Slovenska najkrajší darček na liečbu leukémie mu posielame pupočníkovú krv

Už 18. jednotka pupočníkovej krvi zaslaná na liečbu zo slovenskej verejnej banky pomôže malému chlapčekovi v boji s leukémiou. Je však v niečom výnimočná. Pupočníková krv sa raritne zhoduje s malým pacientom na 100%. Do Ameriky dorazí symbolicky v čase Dňa výskumu rakoviny, ktorý si pripomíname 7. marca.

„Pupočníková krv má tú výhodu, že ju možno úspešne transplantovať aj pri určitej nezhode. Nové bunky i napriek tomu nespustia v tele príjemcu obranný mechanizmus,“ vysvetľuje vedúci Slovenského centra orgánových transplantácií MUDr. Daniel Kuba, PhD. Nájsť vhodného darcu bolo však v prípade štvorročného pacienta náročné. „Je to ako výhra v lotérii, hľadá sa medzi miliónmi darcov na celom svete. Bez medzinárodného prepojenia databáz by v najbližších dňoch nemohol podstúpiť liečbu,“ dodáva MUDr. Kuba. O to potešujúci je fakt, že práve na Slovenku sa našla pupočníková krv a to hneď s úplnou zhodou.

Keďže pri pupočníkovej krvi nie je potrebná taká prísna zhoda transplantačných znakov medzi darcom a príjemcom ako pri kostnej dreni, umožňuje to podstúpiť transplantáciu tisíckam pacientov ročne, ktorí by nikdy nenašli bunky od darcu so 100%- tnou zhodou. Zo slovenskej verejnej banky sa takýmto spôsobom úspešne využila 17 krát.

O verejnej banke pupočníkovej krvi

Verejná banka získava pupočníkovú krv od dobrovoľných darkýň a poskytuje ju do medzinárodnej výmennej siete  pre pacientov nielen doma, ale kdekoľvek na svete. Na Slovensku ju zriadilo a buduje občianske združenie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia, ktorý pôsobí v oblasti spracovania a skladovania krvotvorných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi a podporuje jej využívanie na liečbu a výskum.

Pre viac informácií:

Viktória Vasilenková
Dynamic Relations 2000 s.r.o.
mobil: + 421 918 467 651
vasilenkova@dynamic.sk
www.dynamic.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *