sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Svetový deň proti rakovine podporuje aj pupočníková krv zo Slovenska

Symbolicky v čase, keď si pripomíname Svetový deň proti rakovine, putovala v poradí už 17. jednotka pupočníkovej krvi zo slovenskej verejnej banky na pomoc v boji s touto zákernou chorobou. Jej príjemcom je 51-ročná pacientka z Talianska trpiaca na akútnu myeloblastovú leukémiu. 

Posolstvo tohoročného Svetového dňa proti rakovine „Spoločne to dokážeme“ poukazuje na potrebu spojenia všetkých zainteresovaných subjektov –  verejnosti, organizácií a vlád. Toto poslanie dlhodobo napĺňa aj medzinárodný systém databáz a vyhľadávania darcov kostnej drene a pupočníkovej krvi. Avšak hľadanie vhodného darcu je často hľadaním medzi miliónmi. Pre taliansku pacientku našli lekári vhodný transplantát v najväčšej medzinárodnej databáze Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) medzi 15 miliónmi darcov kostnej drene a  pupočníkovej krvi práve v slovenskej verejnej banke pupočníkovej krvi Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia. Najdôležitejším kritériom kvality pupočníkovej krvi vo verejných bankách je priemerný počet buniek v odobratej krvi. Tu dosahuje slovenská verejná banka svetové prvenstvo, podľa hodnotenia BMDW ho obhájila už 4 krát.

Pupočníková krv dnes zohráva nezastupiteľnú úlohu pri liečbe onkologických ochorení. Od darcov z verených bánk sa pri onkologických ochoreniach používa najčastejšie pri liečbe leukémie. Vlastná pupočníková krv z rodinných bánk sa zase môže využiť na obnovu krvotvorby pri liečbe nádorov po silnej chemoterapii.

Ako zdroj krvotvorných buniek na transplantácie má pupočníková krv mnohé výhody. „Okrem toho, že je k dispozícii prakticky okamžite, čo je v situácii, kedy ide o čas, mimoriadne dôležité, nie je taká náročná na zhodu v  transplantačných znakoch medzi darcom a príjemcom. Je prispôsobivejšia,“ vysvetľuje Mgr. Marína Polonská, koordinátorka verejnej banky pupočníkovej krvi.

O verejnej banke pupočníkovej krvi

Verejná banka získava pupočníkovú krv od dobrovoľných darkýň a poskytuje ju do medzinárodnej výmennej siete  pre pacientov nielen doma, ale kdekoľvek na svete. Na Slovensku ju zriadilo a buduje  občianske združenie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia, ktorý pôsobí v oblasti spracovania a skladovania krvotvorných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi a podporuje jej využívanie na liečbu a výskum.

Pre viac informácií:

Viktória Vasilenková
Dynamic Relations 2000 s.r.o.
mobil: + 421 918 467 651
vasilenkova@dynamic.sk
www.dynamic.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *