sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Tri miliardy buniek zo Slovenska môžu zachrániť život dánskeho pacienta

Slovenská pupočníková krv bola poskytnutá na liečbu už dvanásteho pacienta v zahraničí. Tentoraz ide o 60-ročného muža z Dánska, ktorý trpí akútnou leukémiou.

Pupočníková krv bola do Dánska odoslaná v utorok 28.6.2011 zo slovenskej verejnej banky pupočníkovej krvi, ktorú buduje a prevádzkuje občianske združenie Eurocord-Slovakia.   V tomto roku ide už o piaty transplantát, ktorý putuje za hranice Slovenska. Dve jednotky pupočníkovej krvi boli z našej verejnej banky vydané do USA, jedna do Maďarska a Francúzska. V Dánsku bude v týchto dňoch transplantovaná slovenská pupočníková krv pacientovi, ktorý bojuje s akútnou leukémiou. Ide o vážne onkologické ochorenie krvotvorného tkaniva, ktoré sa nachádza v kostnej dreni. Príčina ochorenia nie je známa, môže prepuknúť u malých detí i dospelých.

Verejná banka pupočníkovej krvi  Eurocord-Slovakia doteraz  získala celkovo 4630 jednotiek pupočníkovej krvi od mamičiek – darkýň. Z odobratej krvi sa na základe prísnej legislatívy a medzinárodných medicínskych štandardov selektuje pupočníková krv vhodná na účely nepríbuzenskej transplantácie. V slovenskej verejnej banke je v súčasnosti k dispozícií 1691 jednotiek zaradených do medzinárodnej databázy BMDW. Tieto jednotky sú k dispozícií pacientom z celého sveta.

Záujem  zahraničných kliník o našu pupočníkovú krv dokazuje, že krvné preparáty z laboratórií Eurocord-Slovakia dosahujú špičkovú kvalitatívnu úroveň. Spomedzi 44 registrov sveta, ktoré poskytujú darovanú pupočníkovú krv cez medzinárodnú sieť BMDW, má práve slovenský register jednotky s najvyšším počtom buniek (Výročná správa BMDW 2009). Počet buniek podaných pacientovi je dôležitý pre úspech transplantácie.

Pupočníková krv je krv, ktorá ostáva v placente a pupočnej šnúre po narodení dieťaťa. Pupočníková krv obsahuje vzácne krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa transplantujú podobne ako bunky z kostnej drene.

Pupočníkovú krv môže rodička bezodplatne darovať do verejnej banky, alebo si ju uchovať ako poistku pre svoje deti  v rodinnej banke pupočníkovej krvi. Odobratie pupočníkovej krvi sa vykonáva krátko po pôrode a je to bezbolestný proces.

Rodičky, ktoré sa rozhodnú pre privátnu banku, si môžu od 1.7.2011 vybrať medzi dvomi technikami odberu. Novinkou je Prémium odber, ktorým sa získa o 30 % viac krvotvorných buniek, keďže krv sa odoberá nielen z pupočnej šnúry, ale aj placenty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *