sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Unikátna liečba detskej mozgovej obrny

Dvojročnému slovenskému chlapčekovi s detskou mozgovou obrnou bola transfúziou podaná jeho vlastná pupočníková krv.

Ide o unikátny zákrok, ktorý sa uskutočnil v lete 2011. Po prvý krát bola na Slovensku vydaná vlastná pupočníková krv na experimentálnu liečbu v oblasti tzv. regeneratívnej medicíny. Informáciu zverejnilo občianske združenie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek,  Eurocord-Slovakia .

Detská mozgová obrna patrí k diagnózam, pri ktorých súčasná medicína nedokáže liečiť prvotnú príčinu ich vzniku, len zmierniť následky. Odborníci vkladajú veľkú nádej do bunkovej terapie postavenej na obnove poškodených tkanív. Túto schopnosť majú kmeňové bunky, nazývané „bunky-opravárky“, ktorých zdrojom je aj pupočníková krv. Štúdie prebiehajúce v USA a Európe sledujú účinok vlastnej pupočníkovej krvi u detí s poškodením  mozgu. Najznámejšia štúdia prebieha na Duke University Medical Center v USA.

Na tejto prestížnej klinike bola podaná pupočníková krv aj slovenskému pacientovi. „Obdobná štúdia sa pripravuje pre pacientov trpiacich detskou mozgovou obrnou aj na Slovensku,“ dopĺňa  RNDr. Miroslav Kubeš, CSc., z Eurocord-Slovakia. Slovenská verejná banka pupočníkovej krvi patrí, čo sa týka kvality, k najlepším na svete. V roku 2011 bolo doposiaľ vydaných 9 jednotiek na liečbu pacientov v zahraničí. Výnimočným úspechom slovenskej verejnej banky bolo vydanie dvoch jednotiek pre jedného pacienta. Štandardne sa z  banky vydáva jedna jednotka pre jedného pacienta.

Viac informácií týkajúcich sa pupočníkovej krvi si oddnes môže široká verejnosť prečítať na www.pupocnikovakrv.sk. Jedinečný portál zastrešujú odborníci z oblasti gynekológie, hematológie, a pediatrie – Prof. MUDr. Ján Danko, PhD., Prof. MUDr. Mikuláš Hrubiško, CSc., a MUDr. Peter Mesár.

O organizácii EUROCORD-SLOVAKIA

Eurocord-Slovakia ako verejná banka pupočníkovej krvi získava  krv od dobrovoľných darkýň a poskytuje ju do medzinárodnej databázy BMDW (Bone Marrow Donors Worldwide). Spomedzi 44 registrov sveta, ktoré poskytujú darovanú pupočníkovú krv cez medzinárodnú sieť BMDW, má práve Eurocord-Slovakia jednotky s najvyšším počtom buniek.

Pre viac informácií:

Viktória Vasilenková
Dynamic Relations 2000 s.r.o.
mobil: + 421 918 467 651
vasilenkova@dynamic.sk
www.dynamic.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *