sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

V USA chcú aktualizovať Program o kmeňových bunkách

Od schválenia  Programu o výskume a terapeutickom využití kmeňových buniek z roku 2005 (Stem Cell Therapeutic and Research Act) americká federálna vláda dotuje celoštátnu sieť verejných bánk pupočníkovej krvi. S touto podporou sa tam zvýšil počet darovaných jednotiek pupočníkovej krvi  na viac ako 200 000. Tie sú k dispozícii pre každého pacienta, v každom štáte, ktorý potrebuje nepríbuzného darcu na transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek.

Program by mal byť novelizovaný tento rok. Minulý mesiac, zástupcovia kongresu predstavili nový Program na rok 2015. Aktualizácia obsahuje návrh na financovanie národnej siete amerických bánk pupočníkovej krvi a pridružených registrov, pomocných programov pre pacientov a sledovanie výsledkov na ďalších päť rokov.

Prezident asociácie pupočníkovej krvi (CBA) sa vyjadril: Jednou z mojich hlavných priorít je vzdelávať politikov o výskume a transplantácii pupočníkovej krvi a obhajovať schválenie týchto dôležitých právnych predpisov. Transplantácia pupočníkovej krvi sa používa u dospelých a detských pacientov s leukémiou a inými rakovinovými ochoreniami krvi, pri zlyhaní kostnej drene, zdedených imunodeficienciách, hemoglobinopatiách, ako je kosáčikovitá anémia a talasémia a pri niektorých dedičných metabolických poruchách. Posledné výskumy ukazujú, že transplantácia pupočníkovej krvi má sľubné výsledky pri liečbe pacientov s autizmom, traumatickým poranením mozgu, mŕtvicou a mozgovou obrnou“.

CBA je medzinárodná nezisková organizácia, ktorá podporuje verejné a súkromné ​​banky pupočníkovej krvi, využitie pupočníkovej krvi a príbuzných tkanív na liečbu ochorení a regeneračné terapie. Členovia sa venujú podpore pupočníkovej krvi, záchrane ľudských životov a zlepšeniu domácej a medzinárodnej politiky v tejto oblasti.

Situácia na Slovensku je úplne odlišná. Jediný register darcov pupočníkovej krvi Eurocord-Slovakia všetky náklady spojené so svojou činnosťou financuje bez spoluúčasti štátu, či zdravotných poisťovní. Darí sa mu to iba vďaka pomoci rodinnej banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center, sponzorov, grantov a príspevkov z 2%. Aj napriek tomu dosahuje  niekoľkoročné svetové prvenstvo v priemernom počte buniek v pupočníkovej krvi zaradenej do medzinárodnej výmennej databázy BMDW.  Toto kritérium patrí k jedným z najdôležitejším pri rozhodovaní o  použití transplantátu z verejných registrov, keďže viac buniek  zvyšuje šance pacienta v boji s chorobou. Podľa pravidelného hodnotenia BMDW ho obhájil už 7-krát po sebe.

Eurocord-Slovakia doteraz vydal 35 jednotiek darovanej pupočníkovej krvi. V počte vydaných jednotiek na obyvateľa je Slovensko vďaka tomuto registru úspešnejšie ako napr. Holandsko alebo Veľká Británia. Celkovo má v medzinárodnej databáze zaradených 1730 jednotiek pupočníkovej krvi od slovenských darkýň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

/* Pôvodné */