sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Včasná oprava rázštepu pery a podnebia pomocou pupočníkovej krvi

Rázštepy pery a podnebia sú závažné vrodené malformácie, ktorých terapia si vyžaduje interdisciplinárny tím zahŕňajúci pediatra, pôrodníka, genetika, plastického chirurga, čeľustného ortopéda, logopéda, psychológa a ďalších špecialistov. Protokol rekonštrukcie rázštepu pery a podnebia zahŕňa viacero chirurgických výkonov.

Deti narodené s rázštepom podnebia sa počas detstva zvyčajne stretávajú s najmenej tromi rekonštrukčnými operáciami. Časová schéma zákrokov začína vo veku 4 – 6 mesiacov a končí v 14-tich rokoch veku pacienta. 

istock – Dieťa s rekonštrukciou rázštepu pery.

V súčasnosti prebiehajú inovatívne výskumy použitia kmeňových buniek odobratej z pupočníka alebo placenty s cieľom zlepšenia terapie rázštepov. Predbežné výsledky použitia kmeňových buniek pupočníkovej a placentárnej krvi nepreukázali žiadne závažné nepriaznivé účinky, preukázali práve zlepšenie výsledkov chirurgickej liečby rázštepov pery a podnebia.

Nová metóda preukazujúca pozitívne výsledky, sa vykonáva ako súčasť rekonštrukčnej chirurgie, keď je dieťa niekoľko mesiacov staré a spočíva vo vytvorení a raste novej kosti uzatvárajúcej rázštep čeľuste, čím sa dá vyhnúť potrebe neskoršej operácie, opisuje Dr. Alejandro Garcia Botero z Nemocnice Sv. Josého v Bogote, Kolumbii.

Potenciálnou výhodou tejto novej metódy je vyhnúť sa potrebe neskoršieho chirurgického zákroku transplantácie kosti, ktorý je v súčasnosti štandardnou technikou uzatvárania štrbiny a má potenciálne komplikácie a vystavuje pacienta jednej alebo viacerým ďalším operáciám.

Táto prípadová štúdia je prvá svojho druhu a používa kmeňové bunky ako súčasť primárneho chirurgického zákroku.

Viac informácií na: https://world.wng.org/content/cord_blood_stem_cells_win_again, https://medicalxpress.com/news/2018-10-technique-umbilical-cord-stem-cells.html, https://journals.lww.com/jcraniofacialsurgery/Abstract/2018/09000/Importance_of_Stem_Cell_Transplantation_in_Cleft.21.aspx.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *