sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Vlastná pupočníková krv zachránila Rickymu život

„Keď som videla krv a vedela, že je to jeho vlastná krv zo dňa keď sa narodil, úplne ma to ako matku dojalo. Pre Rickyho totiž predstavovala nový začiatok, novú kapitolu jeho života. Veľmi sa tešíme na to, keď uvidíme, čo pre neho život prichystal do budúcnosti.“  Cynthia sa pozerá na svojho deväťročného syna Rickyho, ktorý trpí vážnou získanou aplastickou anémiou (chudokrvnosťou) a práve dostal transfúziu vlastnej pupočníkovej krvi.

Ich príbeh sa začína v lete 2011, kedy začal Ricky krvácať z nosa a po tele sa mu začali objavovať modriny a vyrážky. Podstúpil rôzne testy a liečbu, niekoľko týždňov dostával transfúziu, ale choroba neustupovala. Lekári sa nakoniec zhodli na tom, že bude potrebovať transplantáciu kostnej drene, aby sa jeho choroba dlhodobo stabilizovala alebo úplne vyliečila.

Vhodného darcu kostnej drene ale ani po niekoľkých mesiacoch nenašli. Záchrana nakoniec prišla v podobe Rickyho vlastných kmeňových buniek, ktoré rodičia uchovali pri jeho narodení.

Rickyho lekár z Children’s Hospital Orange County, David Buchbinder, povedal: „Tieto bunky sú Rickyho, takže budú v jeho tele spokojné…Ich použitie nepredstavuje žiadne riziko, na začiatku liečby mu podáme imunosupresíva, ktoré potlačia prípadnú imunitnú reakciu.“ Ricky sa vrátil domov už po 35 dňoch po transplantácii, skôr, než ktokoľvek predpokladal. Bol plný energie a tešil sa na to, keď sa bude zase hrať s kamarátmi.

Rickyho prípad bol pre ošetrujúci lekársky tím skvelou príležitosťou k formulácii vety, ktorou uzavreli svoju štúdiu, publikovanú tento rok v Pediatric Transplantation Journal. „Stále viac ľudí uchováva autológnu pupočníkovú krv, a preto môže byť využitie vlastnej pupočníkovej krvi v liečbe závažnej aplastickej anémie považované za počiatočnú terapiu.“

Zdroj: David Buchbinder & al. “Successful autologous cord blood transplantation in a child with acquired severe aplastic anemia”  Pediatric Transplantation Volume 17, Issue 3, pages E104–E107, May 2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

/* Pôvodné */