sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Vlastné kmeňové bunky regenerujú poškodený hrtan

Vo Veľkej Británii sa zahajuje klinická štúdia, ktorej cieľom bude otestovať postupy s použitím vlastných kmeňových buniek pacientov, ktorí majú závažne poškodený hrtan. Klinická štúdia je podporovaná britským Výborom pre medicínsky výskum, ktorý ju aj financuje.

Lídrom štúdie je profesor Martin Birchall, ktorý ako prvý vo svete v roku 2008 uskutočnil transplantáciu dýchacej trubice s využitím kmeňových buniek. So svojím tímom sa pokúsi dokázať, že podobný prístup by mohol byť účinný aj pri rôznych poškodeniach hrtana. Vďaka priaznivým výsledkom výskumu so zvieratami môžu teraz lekári pristúpiť k aplikácii kmeňových buniek pacientom. Priekopnícka metóda by mohla zmeniť život ročne tisícom ľudí, ktorí nedokážu prehĺtať, dýchať či rozprávať.

Pri transplantácii tkanív či orgánov od darcu sú pacienti celoživotne odkázaní na lieky, ktoré potláčajú imunitný systém a hrozí odvrhnutie nového tkaniva. Avšak pri použití vlastných kmeňových buniek sa do tela nevnášajú žiadne cudzie elementy, nehrozí riziko odmietnutia a aj úspešnosť liečby býva zvyčajne lepšia.

Cieľom tejto, ale aj iných klinických štúdií je pretransformovať potenciál kmeňových buniek na praktické liečebné postupy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *