sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Vyliečila ma pupočníková krv

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia výskumní pracovníci objavili, že pupočníková krv novorodenca obsahuje špeciálne kmeňové bunky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe niektorých chorôb. Po viac ako 30 rokoch od tohto objavu lekári ešte vždy experimentujú s pupočníkovou krvou, získavajú o nej nové poznatky a snažia sa zdokonaľovať jej využitie.

Amanda Canale nepovažuje trávenie času so svojou dcérou a neterou za samozrejmosť. Je skrátka šťastná, že sa má dobre.

„Bola som hospitalizovaná a celý svoj život chorá,“ uviedla A. Canale pre ABC30.

A. Canale sa narodila so zriedkavou poruchou krvi, ktorá si vyžadovala každodenné injekcie.

„V podstate nemám žiadne biele krvinky,“ vysvetľuje. „Nemám absolútne žiadny imunitný systém.“

Vo veku 23 rokov sa u nej vyvinula leukémia a dávali jej dva týždne života. Zúfalo potrebovala transplantáciu kostnej drene, avšak medzi rodinnými príslušníkmi nebol vhodný darca. Lekár jej navrhol transplantát z pupočníkovej krvi.

„Transplantát bol dokonale zhodný a bol k dispozícii, bol teda pre ňu správnym riešením,“ uviedol pre ABC30 doktor Edward Agura, MD, primár Oddelenia transplantácií kostnej drene (z angl. Medical Director Bone Marrow Transplantation), z Medical Center na Baylor University v Dallase.

Pupočníková krv obsahuje kmeňové bunky, ktoré majú schopnosť regenerácie. Matky novorodencov môžu pupočníkovú krv svojho dieťaťa nechať uchovať alebo ju darovať. Na celom svete bolo vykonaných viac ako 30.000 transplantácií. Keďže však táto krv pochádza od drobného novorodenca, nie je jej veľa.

„Pupočníková krv je unikátna, vzácna a je jej málo, a predsa má veľmi silnú schopnosť množiť sa,“ vysvetľuje Dr. Agura.

Lekári na Baylor University už liečia pacientov kombináciou pupočníkovej krvi od viacerých darcov. Zistili, že tento spôsob zvyšuje počet kmeňových buniek a zabezpečuje rýchlejšie zotavenie.

Transfúzia pre A. Canale pochádzala od dieťatka, ktorého krv jeho matka darovala pred šiestimi rokmi. Vďaka tejto procedúre sa Amanda úplne vyliečila z rakoviny a krvnej poruchy.

„Niekedy sa musím len tak zastaviť a premýšľať, že sa mi sníva, lebo som bola zvyknutá brať každý deň injekcie,“ hovorí Amanda Canale. „Som zvyknutá na chorobu.“

Teraz sa môže tešiť zo spoločných chvíľ s dcérkou, ktorá je rada, že jej mama je zdravá.

„Podľa mňa je úžasná a myslím, že je veľmi silná,“ povedala ABC30 dcérka A. Canale, tiež Amanda.

Odborníci tvrdia, že ak by sme sa nezbavovali pupočníkovej krvi bábätiek, ako sa to deje v 96 percentách zo 4 miliónov pôrodov v USA ročne, mohlo by sa pomôcť mnohým pacientom. Uskladnenie pupočníkovej krvi v súkromnom zariadení stojí v priemere 1.200 USD, čo je počiatočná investícia pred odberom, a následne 100 USD ročne. Matky však môžu krv darovať aj verejnej banke a to zdarma.

Autorka: Margot Kim
Sobota 26. júla 2014
FRESNO, Kalifornia (KFSN)

(Zdroj: http://abc30.com/health/cord-blood-cured-me/223652/)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

/* Pôvodné */